TOP 10 | Písně o České republice napsali Nick Cave, R.E.M., Slayer, Joe Strummer i Lil Xan

Vydáno 17.11.2020 | autor: Barbora Kubalová

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva si připomínáme výběrem skladeb, k nímž světové umělce inspirovala Český republika, případně Československo. Ne náhodou se většina z písní točí kolem nikdy nekončícího boje za svobodu a demokracii. Někteří umělci pak mají k Česku nostalgické nebo rodinné vazby.

TOP 10 | Písně o České republice napsali Nick Cave, R.E.M., Slayer, Joe Strummer i Lil Xan Nick Cave

Joe Strummer – Czechoslovak Song/Where Is England?

Czechoslovak Song je původní verzí skladby This Is England od The Clash, která byla sžíravou obžalobou Margaret Thatcherové za válku o Falklandy. V původním demu ale Joe Strummer zpíval text „Where is England? Said the Czechoslovak / Where is England? Will they send me back?“

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Joe Strummer (48.)

Tato raritní nahrávka vyšla v roce 2018, tedy šestnáct let po Strummerově náhlé smrti. Czechoslovak Song byl první kompilací skladeb, které Strummer napsal, nahrál a skladoval „ve stodolách vzadu na zahradě“, nazvané 001.

Half Man Half Biscuit - All I Want for Christmas is a Dukla Prague Away Kit

Skladba All I Want for Christmas is a Dukla Prague Away Kit vyšla sice jen jako B strana debutového singlu Trumpton Riots, přesto se stala hitem nejen v Británii, ale také mezi českými fanoušky fotbalového klubu Dukla Praha.

A jak to celé vzniklo? Tradiční červenožlutý dres Dukly Praha je prý velmi populární mezi sběrateli a podle textu nebylo vůbec lehké ho v Británii sehnat. Alespoň kolem roku 1986, kdy píseň vznikla.

Nick Cave – Thirsty Dog

Skladba pochází z alba z alba Let Love In, jež the Bad Seeds vydali v roce 1994, a hlavním protagonistou je sám Nick Cave, který sedí opilý v hospodě a omlouvá své lásce za všechno, co jí kdy provedl, i když s tím už nic nemůže udělat. „Láska vždy znamená říct, omlouvám se,“ zpívá Nick Cave. A hospoda, v níž sebelítostně vysedává, je právě Thirsty Dog z názvu písně.

Thirsty Dog, neboli Žíznivý pes, byla legendární hospoda, kterou v 90. letech otevřel John Bruce Shoemaker, Američan žijící v Praze. Přestože kromě českého piva nenabízela žádný kulturní program, chodilo sem mnoho zahraničních hostů včetně Nicka Cavea.

Slayer – SS-3

Thrashmetalová legenda sbírala inspiraci, kde se dalo, a na šestém albu z roku 1994 zabrousila také do české historie. Záhadný název písně je totiž poznávací značkou automobilu Reinharda Heydricha. 

„Lov, boj, odpravení tý kurvy / brodit se krví a krvácet ještě víc,“ vrací se Slayer k událostem 27. května 1942, kdy Jozef Gabčík, Jan Kubiš a další výsadkáři československé exilové armády zabili prominentního nacistu a jednoho z nejvýše postavených mužů Třetí říše.

RECENZE: Slayer v zajetí krve a brutality - fascinující loučení titánů thrash metalu ve filmu The Repentless Killogy

Slayer se v textu dotýkají i hrůzných následků, které operace Anthropoid měla na civilistech, zpívají o pražském Katovi, jak se Heydrichovi přezdívalo, a protektorátu smrti.

British Sea Power – A Lovely Day Tomorrow

Na události operace Anthropoid se svou optikou podívala také kapela British Sea Power. Se zpěvem jim v této skladbě vypomohla Kateřina Winterová ze skupiny The Ecstasy of Saint Theresa.

Na B straně singlu se nachází stejná skladba, ale tentokrát s českým textem pod názvem Zítra bude krásný den. Singl vyšel pouze pro český trh, a to symbolicky pouze v počtu 1942 kusů. Britští fanoušci si ho mohli pouze objednat poštou nebo koupit na některých koncertech.

Mega City Four – Prague

Kapela Mega City Four navštívila Prahu několikrát a tato píseň o loučení vyšla na albu Sebastopol Rd v roce 1992. Mega City Four byli velkou inspirací pro Muse, kteří jim vzdali hold coververzí právě této skladby, jež vyšla na B straně singlu The Resistance v roce 2010. Byla věnována zpěvákovi Mega City Four Darrenu „Wizovi“ Brownovi, který o čtyři roky dříve náhle zemřel na embolii.

Lil Xan – Midnight In Prague

Asi nejznámějším zahraničním hitem o České republice je v současnosti Midnight in Prague od rappera Lil Xana. Ten před rokem koncertoval v Lucerna Music Baru a Praha ho zřejmě inspirovala natolik, že během svého pobytu o ní stihl složit novou píseň. 

Praha je v jeho slovech plná drog, „fucking bitches“ a značkového oblečení, to ale vzhledem k žánru překvapí asi málokoho.

King Krule – Czech One

Nadžánrový umělec Archy Marshallý známý pod pseudonymem King Krule, začal působit na hudební scéně už ve svých 14 letech. Po vydání singlu Czech One vyšlo najevo, že jeho babička pochází z České republiky, respektive z tehdejšího Československa.  

Když v roce 2017 vycházelo jeho album The Ooz, uvedl ho právě singlem Czech One, který sice v textu Česko vůbec nezmiňuje, ale na sociální sítě k němu King Krule přidal stručný popisek: „I my v Česku máme rádi vepřové! Už jste někdy měli naše párky?“

R.E.M. - Disappear

Většina z uvedených písní se vztahuje k Praze, která je jakožto hlavní město asi tím prvním, co zahraniční návštěvníci z České republiky uvidí. Ve skladbě Disappear ale Michael Stipe vyjmenovává několik světových měst, kde „byl neviditelný“ a objevuje se mezi nimi i Olomouc.

Inspirací je pravděpodobně improvizované miniturné po bývalých komunistických státech, na které se Michael Stipe vypravil v roce 1990 spolu s Billym Braggem a Natalie Merchant z kapely 10 000 Maniacs. 

Začínali ve východním Berlíně, pokračovali do Prahy a skončili právě v Olomouci. Cena lístků na olomoucký koncert začínala na 30 korunách, všichni muzikanti hráli bez nároku na honorář a namísto hotelů přespávali v bytech pořadatelů. Podle jejich vzpomínek byl Michael Stipe Olomoucí nadšen a zůstal tam ještě několik dní po koncertu.

Jean Ferrat – Camarade

Název písně Camarade, můžeme přeložit jako „kamarád“ nebo také „soudruh“. Francouzský zpěvák, básník a komunista zpívá o tom, jak krásné, nebo naopak děsivé, může oslovení soudruh být. 

Nejprve připomíná období Pražského jara, rovnost a bratrství, následně ale přichází bolestivá deziluze v podobě sovětské okupace v roce 1968. Jean Ferrat se tehdy dokonce aktivně snažil kontaktovat vedení Sovětského svazu s žádostmi, aby svá vojska z Československa okamžitě stáhli.

Text: Barbora Pěchová, foto: archiv iReport
Témata: Nick Cave, REM, Joe Strummer, Slayer, King Krule, Half Man Half Biscuit, Jean Ferrat, British Sea Power, Mega City Four, Lil Xan

zavřít