Hlavní obsah

Roman Horký z kapely Kamelot: Staré trampské písně jsou pro mě národní poklad

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Inspirovaný jazzem a swingem vymyslel nové aranže a vzniklé skladby nahrál. Zpěvák, kytarista a skladatel Roman Horký, jenž je neodmyslitelně spojený se skupinou Kamelot, představuje na albu Zaprášené diamanty nové verze trampských písní z období první republiky. Za doprovodu své kytary a kontrabasu Petera Kormana vytvořil dílo, které si zachovává esprit dávných časů. Jako hosté na něm zpívají Ilona Csáková, Pavlína Jíšová, Jana Radová a Lucka Horká.

Foto: Petr Horník, Právo

Roman Horký zpíval staré trampské písně už v dětských letech.

Článek

Proč jste staré trampské písně znovu nahrál?

Mám je spojené s dětstvím. Hrával jsem je se svým tátou a kamarády asi od třinácti let, kdy jsem se naučil hrát na kytaru. Má skupina Kamelot na nich později také vyrůstala, protože vznikala v trampském podhoubí. Teď jsem je vzal a trochu rozvinul.

S myšlenkou takovou desku natočit jsem si pohrával asi deset let. Nedávno jsem usoudil, že nadešel čas. V únoru jsem šel do studia, nahrál dvě písně, pustil je pár kamarádům a oni mi řekli, že bych měl pokračovat. V tu chvíli se práce dala do pohybu.

Bylo snadné písně vybrat?

Vůbec ne, protože trampských písní z období první republiky jsou stovky. Vybral jsem ty, které jsou mému naturelu nejbližší a mají i dnes vypovídající hodnotu. Zacházel jsem s nimi jako s pokladem, který je osmdesát devadesát let starý. Ano, pro mě jsou národní poklad.

Věděl jsem, že když je někde v hospodě či u ohně hraju mladším lidem, většinou je neznají. Líbí se jim, ale slyšeli je poprvé. I proto jsem se rozhodl je nahrát.

Nová alba: Take That a Roman Horký

Kultura

Ve kterých letech vznikaly?

Dobu jejich vzniku můžeme ohraničit roky 1926 až 1940. Na albu jsou ale dvě písně, které do ní nepatří. První se jmenuje Zaprášené diamanty a je to jakýsi prolog alba, druhá Jakoby to bylo včera, což je zase epilog. Obě jsem složil já a snažil jsem se, aby měly nádech starých časů. Těch prvorepublikových písní je na desce třináct.

V jaké podobě se dochovaly?

Některé nebyly nikdy natočeny, takže jsem v první řadě čerpal ze starých zpěvníků. Mám jich doma desítky, sbírám je.

Jak jste řešil autorská práva?

Různě. Třeba u trampské hymny Vlajka vzhůru letí je psán jako autor Jenda Korda. Málokdo ale ví, že ta píseň má ve skutečnosti tři autory. Druhým je Franta Korda, Jendův bratr, a třetím Vašek Skoupý. Dva posledně jmenovaní napsali kdesi u Davle v nějaké boudě melodii a Jenda Korda, kterému se líbila, na ni napsal text. Původně to bylo tango. V roce 1929 se ta písnička hrála na potlachu White Star na potoku Kačák.

Po válce už byl ale jako autor uváděn jen Jenda Korda. Zapátral jsem a zjistil, že Franta Korda a Vašek Skoupý zahynuli a nikdo se neobtěžoval jim autorství ponechat. S Jendou Kordou jsem měl možnost se před lety vidět. Bylo to kolem roku 1980 na nějakém potlachu u Jihlavy. Se žádným jiným autorem písně z alba Zaprášené diamanty jsem se nesetkal.

Foto: Petr Horník, Právo

Hostem alba je i Ilona Csáková.

Dohledal jste všechny autory písniček?

Ano, všechny. U písně Jižní kříž se objevuje jméno Pavel Milan. Ve skutečnosti se ale jmenoval Jan Plichta a narodil se v roce 1898 někde v jižních Čechách. Byl to vystudovaný hráč na violoncello, potom pracoval v Československém rozhlasu v Brně a za války v ostravském rozhlasu. Z melodií jeho písniček je slyšet, že je vzdělanec, jeho práce má hlavu a patu a krásně se mi zpracovávala.

Text u té písničky napsal Jára Tulák, ale takový člověk také neexistoval. Ve skutečnosti se jmenoval Jaromír Tota.

U písně A to je ta hvězda je po válce všude jako autor uveden Tony Hořínek. Ve skutečnosti je jen spoluautorem, protože ji napsal s Františkem Šafránkem. Ta skladba byla zaevidovaná na Ochranném svazu autorském v roce 1932, ale v roce 1940 tam přišla rukou Antonína Hořínka psaná ohláška, že se František Šafránek práva na píseň vzdává. Trochu zvláštní, že?

Roman Horký z Kamelotu: U svého stylu zůstaneme až do smrti

Kultura

Hořínek je i spoluautorem písně Anita, a tak jsem se jeho osobou začal zabývat. Ukázalo se, že v roce 1969 u nás vyšlo album Trampské písně Tonyho Hořínka. Všude psal, že je jejich autorem, přitom to není vždy pravda.

U písničky Dobrý srub je autorkou textu Bobina Randáčková. Dlouhý čas jsem po ní pátral, ale ukázalo se, že také neexistuje. Na Ochranném svazu autorském jsme tedy už před lety, kdy jsme tu písničku hráli s Kamelotem, iniciovali, aby byl založen spis Bobina Randáčková - neexistující osoba. Zdá se, že napsala jen ten jeden text.

Kdo byla Daisy Jelenová, která vymyslela texty písní Anita a Můj hochu?

Ve skutečnosti se jmenovala Emílie Jelenová. Byla to výborná prozaička, která psala i písňové texty. Mimochodem, Anita byla původně slavná taneční kavárenská písnička, kterou trampové přijali až v průběhu času.

Budete hrát skladby z alba Zaprášený diamanty na samostatných koncertech?

Nemám to v plánu. Tři písně máme v repertoáru Kamelotu a to, myslím, stačí. Budu rád, když si lidé koupí album a budou písně poslouchat z něj.

Jak zpěvák Roman Horký zvelebuje své vesnické stavení nedaleko Brna

Jak bydlí VIP

Zpěvák Roman Horký ze skupiny Kamelot: Je na čase si v té mizérii zazpívat

Kultura

Může se vám hodit na Zboží.cz: Zaprášené diamanty - Roman Horký a Kamelot

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám