REKLAMA

Zvuková izolace hudebních prostorůVšichni hudebníci dobře ví, že jejich zkušebna či nahrávací studio musí mít dobré akustické vlastnosti. Začínající hudebníci si pomáhají různě - někteří na to jdou pomocí koberců, jiní zase dobře známou variantou - platy od vajíček. Vše je do jisté míry účinné, pokud však chcete profesionální výsledek, tak je tento článek přesně pro vás.

Co je v takové zkušebně/ nahrávacím studiu třeba brát v potaz?


Zkušebny většinou bývají v garážích či jiných prostorách, které jsou poblíž prostor bytových. Jako první věc, kterou byste tedy měli brát v potaz je, že musíte eliminovat zvuk vycházející ze zkušebny. Narovinu, ať už hrajete jakkoli dobrou hudbu, žádný soused z ní nebude nadšený brzo ráno nebo pozdě večer. Dvojnásobně to platí v hudebních klubech, které jsou situovány v centru města pod obytnými prostory. V obou případech je volba jasná - akustické lisované desky.

Co jsou to lisované desky?


Lisované desky jsou akustický materiál (slisovaná drť akustické pěny), jehož funkcí je zvuková izolace daného prostoru. Zvuk pohlcovat a tím jej eliminovat. O hustotě 180kg/m3 jde sice o poměrně těžký materiál, který ale bez problému můžete nalepit i na strop s pomocí lepidla z našeho eshopu. Díky této hustotě jsou desky nejvhodnějším materiálem pro eliminaci zvuku.

Na co myslet před nákupem?


Lisované desky už z výroby chodí různobarevné, je to především proto, že se desky používají jako izolační vrstva, která nebude pohledová. Hraje se zde tedy především na funkčnost.Jak použít lisované desky?


Nejefektivněji lisované desky použijete tak, že je nainstalujete se vzduchovou mezerou mezi nimi a stěnou, kterou vytvoříte pomocí CD a UD profilů (ty je možno zakoupit ve stavebninách). Pokud tuto mezírku uděláte do 3 cm, nemusíte jí vyplňovat. Pokud uděláte mezeru větší, je třeba ji vyplnit například izolační vatou, aby sama mezera nerezonovala.

Videonávod zde:


Další dobrou radou je odhlučňovat ze strany, kde hluk vzniká (vnitřní stěny zkušebny, klubu). Potom můžete na lisované desky přimontovat OSB desky, které díky své pórovitosti napomáhají dobré akustice. Dá se taky použít omítka/štuk.

Co dál? - Akustika


Když máme stěny odhlučněné, přichází na řadu akustika. Akustická pěna (neboli akustický molitan) je měkký materiál, který (podle jeho typu) pohlcuje nízké, střední a vysoké tóny. Při instalaci tohoto materiálu začneme stropem, na který je vhodné nalepit pěnu s hladkým povrchem (například chocolate, melamin). Strop pokryjeme pokud možno celý nebo alespoň z větší části.

Na řadu přichází stěny, na které nainstalujeme jehlany 7cm, které krásně pohlcují střední a vysoké tóny. Stěny už obložíme maximálně ze 60 procent, aby místnost nebyla přetlumená. Do rohů použijeme bass trapy, které si poradí s basy. Podlahu pokryjeme kobercem, aby se zvuk neodrážel od hladkého povrchu. Jednotlivé hudební nástroje můžeme podložit odřezky lisovaných desek, které se postrají o to, aby podlaha pod nástrojem nerezonovala.Instalace akustické pěny


Akustickou pěnu doporučujeme nalepit pomocí lepidla. Za necelých 10 let, které jsme akustice věnovali, jsme vyzkoušeli nespočet druhů lepidel (chemopren, lepidla ve spreji, oboustranné lepicí pásky,...) a nakonec jsme objevili tu nejlepší variantu - nízkoexpanzní pur lepidlo. Toto lepidlo narozdíl od chemoprenu, není třeba větrat, protože jej není nijak zvlášť cítit. Lepidlo se jednodušše pomocí trubičky nastříká na povrch pěny, a cca po 3 minutách, když už se táhne jako žvýkačka (doporučujeme vyzkoušet například kouskem kartonu), můžete pěnu bez obav nalepit na dané místo.
TIP:
Místo jehlanů se také dají použít akustické panely Complet, která je sice dražší, ale postará se o zachycení celé škály frekvencí (přes nižší až po vysoké). 89% této pěny jsou jehlany a V profily (ty se postarají o středy a výšky), 11% je hladký panel uprostřed (nízké frekvence).

Pro startující kapely, které řeší otázku financí, doporučujeme základní pěnu Sinus 3cm, který skvěle eliminuje hluk a nepříjmné dozvuky. Doporučujeme kombinovat s Jehlany 7cm.

Můžete se také podívat na video, na kterém je znázorněno, jaký účinek má použití pěny:


Možnosti pěny


Například v hudebních sálech a klubech je žádoucí a podle předpisů dokonce nutné, aby byla pěna nehořlavá - i takovou jsme schopni vyrobit.

Všechny pěny jsme schopni vám dodat ve samozhášivé variantě.

Například takový melaminový panel, který skvěle vypadá po stránce designové není jen nehořlavý, ale dokonce i oheň hasí, a to díky sloučenám dusíku, které vznikají při jeho hoření. Tento typ pěny je skvělý pro kanceláře či školy, nevzbuzuje pozornost a vypadá decentně.Pěnu můžeme také vyrobit barevnou, aby ladila s interiérem. Na tzv. barvení používáme metodu flock. Jde o vytvoření semišové vrstvy na povrchu pěny.

V případě konkrétních dotazů se můžete obrátit na experty z oboru - akustickapena.cz, na těchto stránkách si také můžete zdarma stáhnout příručku, která vám zodpoví téměř všechny dotazy.

Tagy

Staršie články

09.05. - Zvuková izolace hudebních prostorů    Videní:2633

Nové videá


AKUSTICKAPENA.C Z - Green City Cafe Hav

ebook akusticka-pena. cz

Videorecenze spokojeného zákazníka in

Akusticka-pena. cz již 7 let jsme s vá