REKLAMA

PROGRAM UIOP 2008:Ve dnech 19.-21. června se v Praze odehraje již popáté tradiční mezinárodní multižánrový hudební festival United Islands of Prague. Pořadatelé festivalu potvrdili, že letos opakují úspěšný koncept festivalu, na který se nevybírá vstupné. „Umožníme opět divákům přístup na koncerty zdarma. Loňská strategie se osvědčila. Pro akci je důležité, že nám náš záměr umožňuje představit hudební projekty, které jinde v Čechách neuslyšíte ani neuvidíte,“ vysvětluje strategii jeden z organizátorů David Gaydečka.


19. červen 2008
svátek hudby v pražských klubech v centru Prahy
20. červen 2008
oficiální zahájení festivalu v centru současného umění Meet Factory
21. červen 2008
open air festival s bohatým doprovodným programem

1. festivalový den čtvrtek 19. června
Svátek hudby v pražských klubech a kulturních institucích

Akord, Blues Sklep, Bunkr, Cross, Futurum, Chateux, Meet Faktory, Kavárna John & Ringo, Kavárna Mlýnská, Lucerna Bar, Popo Café Petl, Rock Café, Rubín,Slovenský institut, Škabetka bar, Vagon a další…

Předtím, než se hudba odstěhuje na ostrovy, máme tu pro vás předkrm v podobě svátku hudby v pražských klubech, kde se představí nové hudební naděje. Tento čtvrteční warm-up je navíc zcela zdarma. Nic neriskujete a můžete objevit něco úplně nového, neokoukaného a vašemu poslechu příjemného.

Svátek hudby je spojen s telantovou soutěží UIOT. Soutěž United Islands of Talents je hlavní aktivitou, kterou pořadatelé festivalu United Islands of Prague organizují v rámci Svátku hudby, jenž je každoroční předzvěstí hlavního programu festivalu. Samotný Svátek hudby, tzv. „Fête de la Musique”, jak mu říkají jeho francouzští zakladatelé, má hlavní smysl v tom, že umožní prezentaci hudební tvorby všem hudebníkům bez ohledu na žánrové zaměření, profesionalitu souborů, či nabyté zkušenosti a dosaženou popularitu. Hudebníci dostanou prostor na veřejném prostranství, a jejich hudba je tak postavena obyvatelům světových metropolí takřka do cesty. Pořadatelé United Islands of Prague mají ambice vybudovat tradici Svátku hudby v Praze tzv. klubovou nocí. Letos se bude konat 19. června ve více než 20ti pražských klubech a představí na 60 kapel. Součástí dramaturgie programu bude talentová soutěž „United Islands of Talents 2008“, z níž bude vybráno 20 kapel, a dalších 20 bude doplněno samotnými kluby.
Vstup do všech klubů bude pro veřejnost zdarma!

V předních pražských klubech dáváme prostor začínajícím talentům, kteří se přihlásili do naší talentové soutěže United Islands of Talents. Rádi bychom kapelám napomohli k zviditelnění a odstartování jejich profesionální hudební kariéry. Kapely, které se umístí na předních příčkách, vystoupí v předních pražských klubech a vítěz si zahraje na hlavní scéně našeho festivalu a bude reprezentovat na jednom z největších evropských festivalů v Maďarsku - Sziget. Letos jsme začali spolupracovat s hudebním serverem Bandzone.cz, což přispělo k faktu, že se do soutěže letos zaregistrovalo neuvěřitelných 927 kapel.

United Islands of Talents
PRAVIDLA SOUTĚŽE:
1. REGISTRACE je otevřena do 28. 4. a umístěna na stánkách United Islands of Prague (https://www.unitedislands.cz">www.unitedislands.cz). Formulář pro kapely obsahuje podmínku zřízení profilu kapely na hudebním portálu Bandzone.cz. Povinnými údaji jsou: odkaz na Bandzone profil, jméno kapely a kontakt na dva zástupce (hudebníky /manažery) – jméno, příjmení, mobilní telefon a e-mail.
2. První kolo probíhá pomocí HLASOVÁNÍ na webu. Příznivec festivalu, ale i fanoušek kapely může hlasovat maximálně 1x denně a vždy pro 3 různé kapely. Hlasování končí 12. 5. a prvních 20 kapel s největším počtem hlasů postupuje do finále.
3. Divokou kartu v soutěži vlastní tzv. KLUBOVÁ RADA, která se skládá ze zástupců pražské klubové scény. Každý klub, který spolupracuje na Svátku hudby, nominuje jednoho zástupce, který má právo DIVOKÉ KARTY. Ten vybere dle svého vkusu ze všech kapel, které se nedostaly mezi prvních 20, ještě jednu kapelu pro své finálové kolo, a tím jí dá šanci k postupu.
4. FINÁLE probíhá 19. 6. v pražských klubech v rámci Svátku hudby. Každý klub má na programu:
- 1 x kapela z prvních 20ti vítězných kapel dle on-line hlasování
- 1 x kapela, kterou nominoval zástupce klubu DIVOKOU KARTOU
+ vystoupení je podpořeno jednou profesionální kapelou
5. O absolutním vítězi soutěže rozhodne SMS HLASOVÁNÍ, které bude odstartováno samotným zahájením programu Svátku hudby v klubech až do půlnoci 19. 6. Hlasovat se bude formou SMS na číslo, které bude včas zveřejněno na stránkách https://www.unitedisltands.cz.">www.unitedisltands.cz. Vítězství bude kapele oznámeno telefonicky a e-mailem dle zadaných údajů při registraci a to 20. 6. v ranních hodinách.
6. VYHLÁŠENÍ VÍTĚZE proběhne při oficiálním zahájení festivalu 20. 6. v Meet Factory
7. Hlavní cenou je vystoupení na jedné z hlavních scén UIOP 2008 – 21. 6. a na talentové scéně festivalu Sziget 2008 – 12. -18. srpen v Maďarsku + kapela dostane jako bonus 3 dny v profesionálním studiu Davida Kollera s možností natočení profesionální demo nahrávky.

HARMONOGRAM SOUTĚŽE :

14. 04. start on-line registrace
28. 04. konec on-line registrace
29. 04. start on-line hlasování
12. 05. konec on-line hlasování
13. 05. vyhlášení 20 vítězných kapel
26. 05. zveřejnění programu Svátku hudby
19. 06.(20 klubů - 40 kapel)
19. 06. Svátek hudby + SMS soutěž ve 20 klubech
20. 06. oficiální vyhlášení vítězné kapely v Meet Factory


2. festivalový den 20. června
Oficiální zahájení festivalu United Island of Prague
v centru současného umění Meet Factory

Na pátek je připraven oficiální zahajovací koncert festivalu United Islands of Prague.
3. festivalový den 21. června
Oficiální zahájení festivalu United Island of Prague
v centru současného umění Meet


Na sobotu je připraveno stěhování! Hudba opustí pevninu a vydá se na ostrovy. Na 3 pražských ostrovech se dočkáte dosyta hudby různých žánrů. Od popu k hip-hopu, od jazzu k world music, „Ostrovy“ jsou zkrátka pestré a každý si na nich najde to své. Kde jinde dostanete tolik muziky a k tomu úplně zdarma. Nebuďte suchozemci a „připlujte“ na ostrovy!


výběr interpretů:

HLAVNÍ SCÉNA

La Shica (ES)

Směs výbušného flamenca, které v hrnci promícháte s městskými vlivy a lecčím dalším – to je španělský zázrak La Shica, jehož živé vystoupení bude jistě patřit k letošním vrcholům festivalu United Islands Of Prague. S La Shicou se možná i v české metropoli bude opakovat stejný zázrak, jaký se udál před nějakou dobou v jejich rodném Španělsku. Ač jsou projektu teprve tři roky, jejich nové album, které vydali letos v zimě, bylo kompletně vyprodáno během jednoho (!) týdne a jejich živá vystoupení jsou standardně zcela vyprodána. Hlavním hnacím motorem šestičlenné skupiny je zpěvačka, rapperka a skladatelka Elsa Rovayo. Vyrůstala v městě Cueta, v dospívání se ale rozhodla, že se přestěhuje do Madridu. Tehdy měla jasný cíl: stát se hvězdou. V hlavním městě španělského království se přihlásila na prestižní školu flamenca Amor de Dios. Po ukončení školy se chvíli živila jako taneční sólistka, to jí ale nestačilo. Na pódiu při svůdných tanečních pózách Else totiž chyběla její druhá láska, a to hudba. „Hudba a tanec jdou ruku v ruce, pokud se rozdělí, celkový dojem nemůže být nikdy úplný,“ říká Elsa. A i když jsou v hudebním výrazu La Shici patrné vlivy ikon flamenca, která charismatická zpěvačka obdivuje (Eliseo Parra nebo Rafael Jiménez), skupina už mnohokrát dokázala, že si vytvořila svou vlastní, originální cestu. Elsu například na pódiu doprovázejí dva pro flamenco typičtí palmeras, doprovodní zpěváci, kteří tleskáním určují rytmus písně nebo kreativní rytmická sekce (perkusionista a dva basisté). Dohromady pak dokáží do flamenca přidat vlivy hip-hopu, funku nebo soulu. La Shica je prostě zážitkem, na který se nezapomíná.
http://www.lashica.com/
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=174714595


Quimby (HU)

Skupina Quimby si za více než patnáctiletou kariéru stihla podmanit snad každého Maďara. Skupina z města Dunaújváros, která původně začínala po budapešťských hospodách s alternativně rockovou hudbou s anglickými texty, se postupem času vypracovala k ryze maďarsky zpívané hudbě. Na svých sedmi studiových a jedné živé desce, které Quimby vydali, ukázali, jak hladce se dá zkombinovat rock třeba s folkem, reggae, latinem, psychedelií nebo šansónem. Šestičlenná formace pod vedením zpěváka a kytaristy Tibora Kisse při svých živých vystoupeních doplňuje klasické nástroje perkusemi, klávesami nebo trumpetou. V Maďarsku patří Quimby k nejpopulárnějším skupinám, na které se nezapomíná na hlavních stagích největších festivalů, jako je třeba i v Česku tak oblíbený budapešťský Sziget, téměř každá jejich deska byla oceněna titulem „album roku“. Není to ale jen hudební stránka vystupování, která skupinu Quimby přitahuje – velmi rádi totiž doprovázejí divadelní performance a složili také hudbu pro několik filmů.
http://quimby.mentha.hu/
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=121823216


Toxique (CZ)

Toxique, to je tak trochu jiná česká popová skupina. Možná si je pamatujete z posledního ročníku soutěže začínajících kapel Coca-Cola Popstar, kde se dostali do semifinále, anebo z prapodivné televizní show EuroSong. Ambici vyhrát asi ani neměli, povedlo se jim ale to hlavní: přilákat pozornost. K projektu, který na české scéně už dlouho chyběl. Jako své hudební vzory Toxique často jmenují třeba Gwen Stefani, Stevieho Wondera, kapely Moloko a Morcheeba, ale i britskou skandalistku Amy Winehouse. A ač pochází pětice hudebníků z jazzového podhoubí, jako hlavní hnací motor si Toxique vybrali pop. Sem tam provoněný soulem, jindy prošpikovaný funkem a často inspirovaný britskou školou. Tím nejzábavnějším elementem skupiny je bezesporu Klára Vytisková, krásná zpěvačka s ještě krásnějším hlasem, která se z něžného anděla dokáže rázem změnit v divokou dračici nebo drzou rapperku. Toxique mají všechno, jen ne ambice být další vyumělkovanou, sofistikovanou popovou kapelou, která se nedá poslouchat. Jsou jich tady totiž záplavy. Toxique si řekli, že chtějí dělat hudbu, která je hravá, živá a hlavně zábavná. A právě v tom je jejich největší kouzlo, které okusíte na festivalu United Islands of Prague A jako předkrm si můžete dát jejich eponymní debutové album, které vyšlo letos v březnu.
http://www.toxique.cz/
http://www.myspace.com/toxiquespace

The Bridgeheads (SK)

Slovenská skupina původně známá jako The Bridge. V roce 2007 se tato trojice okolo zpěváka Tomáše dAsK přesunula do Londýna a kvůli autorským právům změnila název na The Bridgeheads.
Ještě jako The Bridge vydává skupina na Slovensku desku Citizen Bridge, kterou na sebe upozorní jako na skupinu s potenciálem produkovat kvalitní autorskou hudbu. V roce 2007 se skupina přesouvá do Británie s cílem prorazit mezinárodně.
Název mění na The Bridgeheads - to je trojice Tomáš dAsK (zpěv, kytara, autor textů a také design desek a režírování videoklipů pro skupinu), Joseph Lemee (kytara) a Michael Wisp(bicí a perkuse).
Na podzim 2007 vychází EP Things, které obsahuje tři skladby - Things, Animals a Expression. Na CD se nachází i video k Things a později se natáčí videoklip i ke skladbě Animals. Skupina aktivně koncertuje po Evropě a pracuje na další desce.
převzato od: https://www.rozhlas.cz">www.rozhlas.cz, https://www.thebridgeheads.com">www.thebridgeheads.com
100°C (CZ)

Více než dva roky se soustředila kapela 100°C na skládání nových písniček pro album Brant Rock. Mariánskolázeňská kapela, která vyhrála první ročník Coca-Cola Popstar, se ve své tvorbě podstatně posunula. Noví 100°C hrají rock´n´roll pro 21. století. Brant Rock je pro ně smělým krokem mezi evropské progresivní kapely. Čtrnáctipísničkovou desku obohatí ještě limitovaná edice tohoto alba, která obsahuje další cédéčko, na němž jsou remixy starších skladeb kapely od vyhlášených českých i zahraničních producentů. Producentsky se alba ujal Ecson Waldes, držitel hudební ceny Anděl v kategorii Dance a Hip-hop z roku 2004. Koncert 100°C na festivalu United Islands of Prague tak vedle klasické zábavné show slibuje i pořádnou dávku nových neoposlouchaných melodií. Pokroku se rozhodně nebrání. 100°C prošli od vydání své poslední desky kompletní proměnou. Frontman kapely Jakub „Joshua“ Johánek piloval techniku zpěvu a skládal spolu s baskytaristou Onrou „Mojjo“ Urbancem skladby řízlé elektronikou a rock´n´rollem. Kvůli Brant Rocku postavili 100°C i své vlastní studio, do kterého pozvala hned několik hostů. Nová jména však obohatí nejen lyriku 100°C, ale i samotný zvuk. „Například americký zpěvák MC Turner se mnou nazpíval duet ve skladbě Elvis,“ prozradil frontman Jakub „Joshua“ Johánek. „Sabina Feldmanová přispěla svým zpěvem do něžné skladby AM I Really? Na písni Single Boy se podílel zpěvák kapely My Music Marek Hupač,“ doplnil kytarista a zpěvák v jedné osobě. Název Brant Rock vznikl dle jména první rozhlasové stanice, která kdy pustila do éteru hudbu pro veřejnost. Pro 100°C je tato událost paralelou s jejich snahou. Brant Rock jim umožní vypustit hudbu, kterou ve studiu tvořili více než dva roky. Kromě známých jmen se rozhodla kapela dát prostor také mladým talentům. Vyhlásila proto soutěž Remixuj 100°C, do které se přihlásily dvě desítky mladých nadějných producentů. 100°C vybrali a odměnili Peejaye, dosud prakticky neznámého „počítačového skladatele“. Ten se ujal remixu skladby From Base to Travel. Peejay dostal od kapely jako výhru luxusní pobyt ve čtyřhvězdičkovém hotelu v jejich domovském městě Mariánských Lázních. 100°C natočili v březnu videoklip k pilotnímu singlu Cream. V něm hrají 100°C coby zakletí hudebníci v prostorách kynžvartského zámku. Žánrově zapadá klip ke skladbě Cream mezi moderní pohádku s prvky exprese. Frontman kapely Joshua sehrál příběh muže okouzleného čarovnou mocí zámecké paní, která si se svými služebnými už předtím „ochočila“ celou kapelu. 100°C v klipu poprvé ukazují podobu své nové koncertní image. Pokud vám ochutnávka v podobě videoklipu nestačí, směle zamiřte na festival United Islands of Prague. S chlápky ze 100°C se tam totiž určitě potkáte.
http://www.myspace.com/100cETHNO & FOLK

No Blues (NL)

Soubor NO BLUES patří k nejzajímavějším představitelům současné world music, je platformou pro jindy neslýchané křížení blues, country a arabské lidové hudby.
Jejich tvorba překvapí každého posluchače, který není připraven na fakt, že blues je ideální prvek pro míchání stylů, žánrů a výrazů.
U zrodu kapely stál holandský kytarista Ad van Meurs, jeho krajan s kontrabasem Anne-Maarten van Heuvelen a v Holandsku žijící palestinský virtuóz na arabskou loutnu oud Haytham Safia, posléze se základní trio rozrostlo o súdánského bubeníka Osamu Maleegi a zpěvačku a producentku Ankie Keultjes. Pro styl, který „mičurinským“ křížením vypěstovali, používají název „Arabicana“, a skládají v něm vlastní písně i do něj upravují známé bluesové songy, spirituály či americké lidovky.
U prestižního vydavatelství Rounder vydali NO Blues zatím dvě alba: Farewell Shalabiye v roce 2005 a loni velice úspěšné album Ya Dunya, které nám představí na živo v rámci festivalu. Obě desky sklidily nadšené recenze v celém světě, ba i u nás. Recenzent českého časopisu UNI o aktuálním albu mimo jiné napsal: „Do arabských melodií se krásně zadírají skluzy Meursova dobra, v bluesových písních zase úžasně perlí Safiův mistrovský oud, ale nejde o účelovou, hudební kuriozitu´. Nemám tušení, jak tenhle nápad vznikl, ale působí přirozeně jako sofistikovanější výsledek jam sessionu v obýváku některého ze zúčastněných. Variace na zlidovělé bluesovky Rambling On My Mind či Hard Time Killing Floor, původní countryovky typu Hardened World či Black Cadillac, hodně arabské instrumentálky Shurooq nebo Longa Shahnaaz – to všechno drží neuvěřitelně pohromadě, bez ostentativních proklamací. Skvělé, sežeňte si to. Jakkoli.“
převzato: http://2007.bluesalive.cz/about.php

Docuku (CZ)

Moravská kapela Docuku z Valašského Meziříčí toho má hodně co říct. Své kořeny datuje o téměř šest let dříve, do roku 2002, kdy se dohromady dává pět hudebníků soustředěných okolo kytaristy a heligonkáře Jiřího Buksy. Ústředním tématem jejich zájmu je lidová hudba, především moravsko-slezská, polská, slovenská anebo balkánská. Lidovou hudbu, podobně jako Čechomor, kombinují s rockem; díky balkánským vlivům se ale jedná ještě o zběsilejší a uhrančivější jízdu, než jakou předvádějí jejich známější kolegové. Docuku, to je vedle Buksy ještě primáš cimbálovky Solán Lukáš Španihel, zpěvačka Jamese Harriese Lucie Redlová, která má vedle vokálů na starosti i mandolínu, akordeonista Roman Vavřík, bubeník další známé formace z Valmezu, Mńágy a Žďorp Karel Mikuš a hostující kontrabasista Martin Kuchař, který se časem stal stálým členem uskupení. Zvlášť díky snaze ostravské pobočky Českého rozhlasu a vydavatelství Indies Records vydávají Docuku v roce 2004 své debutové album Meziřečí, ke kterému o tři roku později přibývá i dvojka s názvem Domrtě. Tradiční lidové motivy tu doplňuje živelná balkánská hudba, která tolik okouzlila třeba ve filmu Emira Kusturici Černá kočka, bílý kocour nebo při koncertech u nás stále oblíbenější balkánské „nejrychlejší dechovky světa“, kapely Fanfare Ciocarlia. Docuku mají za sebou účast na prestižním evropském festivalu pod záštitou Evropské rozhlasové a televizní federace EBU, který se konal v roce 2004 v chorvatské Pule, celou řadu televizních vystoupení a samozřejmě i bezpočet živých koncertů. Přibývající řady fanoušků jenom dokazují, že jejich živá vystoupení patří k vrcholům domácí scény.
http://www.docuku.cz/


The Walls (IRL)

Velmi vřelý vztah k České republice – tak přesně ten má skvělá irská rocková kapela The Walls. Znějí trochu jako U2, ovšem kdyby si Bono a spol. dal jam session s Hootie&The Blowfish, přizvali mladíky Rooney a ještě u toho vedle Beatles a Sex Pistols poslouchali i trochu psychedelie. Právě Bono v jejich kariéře sehrál poměrně velkou roli. Poté, co se mu členové The Walls opovážili poslat debutové album Hi-Lo, byl tak nadšený, že je pozval coby předskokany vyprodaného koncertu na hradě Slane Castle. Vedle U2 si už stihli zahrát i s Red Hot Chili Peppers nebo Bobem Dylanem a jejich poslední, v pořadí druhé album jim produkoval David Odlum. Ex-kytarista dalších irských harcovníků The Frames je zaujal hlavně díky originálnímu zvuku, který dokázal vykouzlit na deskách King of Leon nebo Wilco. Deska vyšla v březnu 2005, dostala název New Dawn Breaking a například Sunday Times ji označil za „nejlépe odvedenou práci v historii skupiny“. O tom, že se novináři nemýlili, svědčí i nabitá koncertní šňůra, kterou The Walls po vydání desky absolvovali. Mimo jiné odehráli vyprodané turné ve Spojených státech, koncertovali v Austrálii, po celé Evropě i třeba v Dubaji. Nyní tihle Irové tráví svůj volný čas ve studiu, kde připravují materiál na svoji třetí desku. I přesto se ale utrhnou, aby mohli odehrát koncert na festivalu United Islands of Prague v červnu v Praze. Jak by taky ne – vždyť Českou republiku přece tolik milují!
http://www.thewalls.ie
http://www.myspace.com/thewallsband

Gitans (CZ)

Kapela hraje ve složení: kytara, housle, harmonika, klávesy, bicí, basová kytara. Zakladatel kapely Gitans je Milan Demeter alias Bingač, který působil řadu let v kapele Bengas jako kytarista a zpěvák a má za sebou mnoho vystoupení v ČR a v zahraničí. Kromě koncertování se věnuje také komponování hudby. Nejmladší člen kapely primáš Josef Šenki v současné době studuje klasickou hudbu. Milan Kroka je všestranný muzikant, který ovládá hru na mnoho hudebních nástrojů a v kapele Gitans hraje na klávesy. Milan Kurej je nadaný bubeník a vyniká v různých žánrech. Kapelu dotváří hrou na harmoniku Michal Marcin alias Ujcu. Posledním, avšak důležitým členem kapely je Alexandr Gadžor, zvaný Šani, který hraje na basovou kytaru.
https://www.gitans.hu">www.gitans.hu

Son Caliente (CU)

Sedmičlenná formace Son Caliente pochází z kubánské Havany a věnuje se tradiční kubánské hudbě a rytmům, které interpretuje v originálních a energických aranžích na hranici bigbeatu. Zakládající posádka kapely má více jak dvacetiletou zkušenost s
koncertováním v klubech a na festivalech na Kubě. Muzikanti posbírali mnoho nových podnětů na několika zahraničních turné a při spolupráci na různých hudebních
projektech. V Čechách se Son Caliente poprvé objevili v prosinci 2005 a po mnoha
komplikacích a proměnách se v průběhu roku 2006 usadili v Praze. Son Caliente doslova uchvátili české publikum. V Praze pravidelně koncertují v pražských latinských klubech a hudebních kavárnách (Tropison, Rosa Negra, Dinitz). Za krátké působení u nás navštívili mnoho tuzemských festivalů: Colors of Ostrava, Febio Fest, Jeden svět, Filmový festival Karlovy Vary atd.). Zahráli si také v celé řadě hudebních klubů v Praze (Roxy, Radost FX, Cross, Chateau) i po celé republice, byli přizváni k projektu muzikanta Michala Dvořáka Pandurango. Spontánní a energické představení plné žhavých rytmů, emocí, pohybu a improvizace – to jsou Son Caliente, kteří rozproudí i festival United Islands of Prague.
http://www.soncaliente.com/,video: http://www.myspace.com/soncalientecuba


JAZZ & BLUES


Phishbacher (US / CZ)

Walter Fischbacher pochází z Rakouska, kde vystudoval Musikhochschule a Music Conservatory ve Vídni a působil na rakouské hudební scéně až do roku 1994, kdy se rozhodl zdokonalit své hudební umění v New Yorku. Tam navštěvoval Mannes College a New School a hrál v několika kapelách. Aby si rozšílil své hudební horizonty, založil si tam nahrávací studio a také ladí klavíry. Spolupracoval s hvězdami jako: George Garzone, Tim Levebvre, Chico Freeman, Ric Fierabracci, Joel Hockestra, Joel Rosenblant, Minu Cinelu, Billy Harper, Charles Tolliver, Frank Foster, Vienna Art Orchestra, Ingrid Jensen, Wolfgang Muthspiel, Gary Dial, Jamie Haddad, Peter Herbert, Corin Curschlleas atd. V soucasnosti také pusobí v kapele slavného houslisty Christiana Howese (Bill Evans, Dave Weckl, Richard Bona…) Asi před pěti lety dostal nabídku vyrazit na turné s Lacem Deczim a jeho Celulou New York. Od té doby se do Evropy vrací každý pul rok. Před dvěma lety tu také představil svůj vlastní projekt Phishbacher, se kterým slaví úspěchy nejen v České republice a na Slovensku, ale také v Nemecku a Rakousku. Protože se rozhodl proniknout i do ostatních evropských zemí, Celulu New York opustil a již touhle dobou se pracuje na přípravě podzimního turné také v Holandsku a Švýcarsku. Phishbacher se věnuje vlastní tvorbě, která sice vychází z jazzu, ale nebrání se ani stylům, jako je funky, rock, latin, drum and bass a další a další.
http://www.walterfischbacher.com/

noJazz (F)

Milovníkům jazzu a hlavně toho moderního asi není třeba francouzskou formaci noJazz představovat. Ač ve svém názvu přítomnost královského hudebního žánru moderní doby popírají, je nesporné, že se aspoň na evropském kontinentu řadí do prvních linií, což jim přináší ovace i v jazzové kolébce, Spojených státech. A respekt celé řady uznávaných hudebníků. noJazz měli příležitost pracovat pod dohledem dvorního producenta Milese Davise Tea Macera, stát v jednom studiu s Earth, Wind & Fire anebo se Steviem Wonderem, kterého naprosto uchvátilo živé provedení jejich hudby. „Při našem americkém turné jsme měli koncert v jednom klubu v Los Angeles, když se najednou v první řadě objevil chlápek jménem Stevie Wonder, zůstal tam poslouchat až do konce a podle nadšeného kývání hlavou jsme usoudili, že se mu to asi líbí. Nakonec jsme s ním skončili na večeři v restauraci a pár dní nato za námi přišel do studia, aby nám přispěl na album, které jsme zrovna připravovali,“ popisuje pro kapelu dodnes neuvěřitelnou historku saxofonista Philippe Sellam. Pětice muzikantů, která ráda do jazzu přidává snad všechny možné i nemožné hudební žánry elektronikou (drum´n´bass, house, electro) počínaje a funkem, world-music nebo hip-hopem konče, vydala své poslední album Have Fun! v roce 2005. Podle Phellippeho je ale nová deska už na spadnutí. „Philippe Sellam: Nové album už je skoro hotové, teď doděláváme finální mix a desku bychom chtěli vydat ještě před létem,“ říká saxofonista. Proto se už jen zbývá těšit na pražské vystoupení těchto sympatických Francouzů na festivalu United Islands. Čeští fanoušci totiž budou mít jednu z prvních příležitostí slyšet, co noJazz za ty tři roky ve studiu ukuchtili!
http://www.nojazz.net/
http://www.myspace.com/lesnojazz

J.J. Band (PL)

V průběhu uplynulých tří let si J.J. Band vytvořil pověst jedné z nejlepších polských bluesových formací a vyhrál mnoho festivalových cen. V roce 2003 vydali své debutové album pojmenované Good Day For The Blues, jehož následovníkem se stala jen krátce na to, v roce 2004 deska Searching For The Blues. Obě alba se staly polskými bluesovými nahrávkami roku (2003 a 2004), které si zvolili čtenáři prestižního časopisu Twoj blues. Ti samí čtenáři pak J. J. Band vybrali v letech 2003 a 2004 jako bluesovou kapelu roku. Největší vášní J. J. Band je živé vystupování, a proto stále dokola objíždějí rodné Polsko a všem nadšeným fanouškům předvádí nevídanou a strhující show plnou elektrizující atmosféry a radosti. Návštěvníci živých koncertů mohou očekávat kombinaci skladeb z aktuálního alba Searching For The Blues a originálních verzí bluesových standard i dalších skladeb. V jarním vydání amerického časopisu Blues Beat jsme se mohli dočíst, že „Skladba, která si v playslistu J.J. Band vyžádala moji pozornost, byla Roxanne. Když jsem ji v podání polské formace The Police slyšel, říkal jsem si, ´skutečně jsou pod ní podepsáni The Police?!´ Samozřejmě, že jsou, avšak s klasickým chicagským bluesovým aranžmá dostává píseň ty patřičné grády. Dokonce se musím přiznat, že se mi verze od J.J. Band líbí mnohem víc než originál. J.J. Band vystoupí jako jedna z hlavních hvězd bluesové scény na festivalu United Islands Of Prague.
http://www.jjband.pbox.pl/
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=269762369


Ondřej Pivec (CZ)

Anděl v kategorii Jazz&blues z roku 2006, stáž ve Spojených státech a vynikající album Overseason, které vzniklo ve spolupráci se špičkovými muzikanty za ani ne týden právě za velkou louží. To je jen krátká rekapitulace několika úspěchů jazzového varhaníka Ondřeje Pivce, který se svým doprovodným bandem Organic Quartet vystoupí na festivalu United Islands of Prague. Ondřej svou hudební dráhu začínal jako pianista, po absolvování letní jazzové dílny roku 1999 mu ale tento hudební žánr natolik učaroval, že absolvoval další dva letní kurzy a piáno opustil ve prospěch varhan Hammond. Ondřej také pod vedením Jiřího Nedomy, Davida Dorůžky, Jaromíra Honzáka nebo Filipa Gondolána studuje na Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka. Po hostování s muzikanty jako Roman Pokorný nebo Yvonne Sanchez, se vydává na zkušenou nejprve k italskému varhannímu virtuózovi Albertu Marsicovi, spolupracuje s německým kytaristou Christianem Roverem nebo izraelským varhaníkem Samem Yahelem. V průběhu se spolužáky z Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka zakládá Organic Quartet. Vedle téměř neustálého koncertování vydává formace v roce 2006 album Don´t Get Ideas, za kterého získává Anděla jako nejlepší jazzové album roku. Hned rok nato vychází dvojka s názvem Never Enough a Ondřej v létě odjíždí do New Yorku, kde natáčí své zatím poslední album Overseason. Muzikant, které už si dříve osvojil hraní basy levou rukou, začíná hrát basu i nohama na varhanních pedálech a svoji techniku dovádí téměř k dokonalosti. Ondřej Pivec Organic Quartet hraje převážně vlastní repertoár inspirovaný nejen soudobými jazzovými umělci, ale i významnými veličinami jiných hudebních žánrů (funk, blues, rock). Hudba respektuje tradiční kořeny, je však plná moderních prvků. Band má zvukově velmi atraktivní složení: v jeho čele stojí teprve 23letý jazzový varhaník, skladatel, aranžér a zpěvák Ondřej Pivec. Jeho „kvartet“ tvoří kytarista Libor Šmoldas, saxofonista Jakub Doležal a bubeník Tomáš Hobzek. Jejich vystoupení bude jistě vynikající třešinkou na dortu i festivalu United Islands of Prague.
http://www.ondrejpivec.com/
http://www.myspace.com/ondrejpivecorganicquartet


David Dorůžka (CZ)

Jeden z nejnadanějších českých jazzových muzikantů současnosti – to je bezesporu David Dorůžka. Kytarista před pár týdny vydal své druhé album Silently Dawning, které živě představí na festivalu United Islands of Prague. David Dorůžka má na svém kontě Anděla za své debutové album Hidden Paths z roku 2004 a koncertování po celém světě: nadšení jazzoví fanoušci mu tleskali v USA, Kanadě, Maroku a po celé Evropě, Velkou Británii, Francii, Německo, Španělsko nebo Skandinávii nevyjímaje. Ani ne třicetiletý virtuos se také učil od těch nejpovolanějších. Kytara je jeho nejoblíbenějším nástrojem už od deseti let a jeho mimořádný talent ho dovedl až na Berklee College of Music v Bostonu, kde v letech 1999 – 2002 studoval skladbu a improvizaci pod jazzovými ikonami jako Joe Lovano, Mick Goodrick nebo George Garzone. Už v Bostonu získal celou řadu cen, co je ale důležitější, že se díky Patovi Methenymu dostal na letní kurz v coloradském Aspenu, kde ho vyučovali mistři Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Následoval debut Hidden Paths a rozsáhlé turné po Evropě. Jazzový hudebník se na něm seznamuje se švédskou zpěvačkou Josefine Lindstradt, která je nyní jedním z hnacích motorů nové desky Silently Dawning. Jako hlavní inspiraci pro tvorbu si David vybral básně Emily Dickinson a Jiřího Ortena, kterým s pomocí bubeníka Lukasze Zyty a konbrabasisty Michala Baranskiho propůjčil hudební kabát. Jedinou výjimku představují skladby, které si švédsky otextovala Josefine. Současný evropský jazz, který mistra Dorůžku tolik proslavil, je tu díky vynikající textařské předloze doplněn o něžnost, intimitu a jakýsi třetí rozměr. Právě proto by hudba Davida Dorůžky neměla jen tak projít kolem vás. Jeho vystoupení na festivalu United Islands of Prague je skvělou příležitostí, jak se s tímto vynikajícím hudebníkem seznámit. Vlastně spíše znovu setkat!

http://www.daviddoruzka.com/

Vertigo Quintet (CZ)
Počátek století v našem jazzu příjemně překvapil širokou stylovou paletou nejmladších kapel. Po dosavadních vrcholech s nahrávkami Davida Dorůžky a Zítkova NUO přišlo přímo mariášnické ‚re‘ podložené muzikantskými esy nejmladší generace ve Vertigo Quintetu. Na nedávném turné po Česku a východním Slovensku představilo hudbu z debutového alba VERTIGO QUINTET (Amplion, 2005, 68:16). ,Starou pažbou‘ kapely je saxofonista Marcel Bárta (*1974). Už v počátcích své kariéry byl výrazným sólistou Svobodova Kontrabandu, zde hraje na sopránsaxofon a na basklarinet. Čtyři jeho partneři jsou o desetiletí mladší. Nejmladším je bubeník Daniel Šoltis (*1982), následuje pianista Vojtěch Procházka (*1981), kontrabasista Rastislav Uhrik a Oskar Török (*1979). Poslední dva jmenovaní plus Šoltis přišli do Prahy ze Slovenska, čímž se potvrzuje to, že každou generaci českého jazzu ve své špičce doplňují jazzmani z východu bývalého soustátí. Hudba kvintetu má až meditativní atmosféru. V souvislosti s nedávným koncertem kapely Waynea Shortera si dokonce myslím, že tvoří na stejné vlnové délce. Jsou vzdáleni jak mainstreamu, tak fúzím posledního dvacetiletí. Kódem k této hudbě je avantgarda akustického jazzu, oťukávající hudební zkušenosti mimo sféru vlastního žánru. K nejzajímavějším titulům alba patří Exhibionista Marcela Bárty. V ní při Törökově hře na trubku zní v podtextu ibersko-arabské inspirace s obdobnou naléhavostí, jak na slavném albu Sketches of Spain Milese Davise a Gila Evanse. Je to nejdramatičtěji podaná skladba v jinak poklidném, zvukově neagresivním toku hudby Vertiga. Török má však soundem blíže než k Davisovi k úžasnému Tomu Harrellovi. Další perlou je Dalasi Rasti Uhríka, skladba zasněné melodické něhy, se zpívajícím kontrabasem a sólem basklarinetu s mámivým, karpatským‘ koloritem. Na hře Vertigo Quintetu zaujme neobvyklá disciplinovanost sólistů, vzájemný respekt, aranžmá, v němž i opuštěné opakované tóny mají stejnou důležitost jako hlas sólistů. Hudba působí až asketicky, což bývá spíše doménou muzikantů staršího věku, kteří mají za sebou bouřlivý vývoj. Zdůrazním-li vynikající pojetí Bárty či Töröka, nesnižuji podíl ostatních. Například pianista Vojtěch Procházka jako autor poloviny skladeb má na styl kvinteta zásadní vliv. Při srovnání se základními jazzovými styly slyšíme něco mezi pozdním cool jazzem a avantgardou koketující s třetím proudem. Ale řečeno obrazně: když hudba skončí, máte pocit, že kolem vás prošel magický vánek uklidňující jako japonský interiér, v němž nás místo těžkého nábytku obklopují odstíny šerosvitu.
Recenze—Uni Jazz Magazín—Vladimír Kouřil http://www.vertigoquintet.com
Doprovodný program
Na ostrovech a v Meet Factory máte o zábavu postaráno. Budou zde k vidění sportovní akce s trochou adrenalinového jiskření nebo kulturní zážitky , kde budou mít svůj prostor taneční exhibice, divadlo, výstavy, filmy i nejrůznější soutěže... Rozhodně se nudit nebudete, každý si může vybrat, co se mu zlíbí. Užijte si sobotní den ve víru pestré zábavy, která se odehrává pod širým nebem.
Dětský ostrov:
• Turnaj v Ping-Pongu
• Stan DJingu Sony-Ericsson
• Exhibice BMX, skateboard
• Závody na skateboardu – v porotě zasednou profesionální jezdci, hodnotné ceny
• Petangue, badmington – půjčovna
• Turnaj ve volejbale
• "Dvaadvacítka" – možnost vyzkoušet si žonglování (kužely, diabolo, jo-jo, míčky, footbagy a další hračky)
Exhibice footbag
Janáčkovo nábřeží:
• Stage Praha 5 – vystoupení dětí DDM Prahy 5
• Soutěže a výtvarné dílny pro děti – pořádané DDM Prahy 5
• Taneční stan - taneční vystoupení a workshopy různých tanečních stylů (Duncan Centrum – taneční konzervatoř Praha,
• Berrak Yedek - Turecko, Tradición – latinské tance, samba, a další
Open Mic – pouliční scéna otevřená široké veřejnosti
• Thajské masáže
• Fotbálky
• Živá knihovna – více na https://www.opim.cz">www.opim.cz
• Auto Mat – půjčovna kol
Střelák:
• Tiskárna festivalu - diváci si budou moci potisknout vlastní tričko logem festivalu
• Tribo - exhibice kadeřníků, vyzážistů + tetování henou
Kampa:
• Divadélko Romaneto – představení pro děti Pejsek a kočička jdou na koncert – Mateřské centrum Kampa
• Výtvarná dílna pro nejmenší děti – připravuje Mateřské centrum na Kampě
Meet Factory:
• čtvrtek 19.6. – Bollywoodský film
• patek 20.6. – v Moffom – filmy z festivalu Music On Film – Film On Music, po skončení projekcí videoklipy
• sobota 21.6. – Moffom – filmy z festivalu Music On Film – Film On Music, po skončení projekcí videoklipy
• Výstava českých hudebních plakátů – od 60. let do současnosti
Kromě suchozemské dopravy můžete využít vodní cestu pomocí přívozu ze Střeleckého na Dětský ostrov.
Chillout & Gastro
Zóna oddechu a dobrého jídla vás čeká ve středu města, na Janáčkově nábřeží v těsné blízkosti hudebních scén. Odpočinout si od ostrovního hudebního maratónu můžete i s plným žaludkem...

K dobré zábavě neodmyslitelně patří i dobré jídlo. Těšit se tedy můžete na opravdové kulinářské hody, ve kterých se setkají vaše mlsné jazýčky s přední světovou kuchyní, ochutnávat můžete z mexické, gruzínské, slovenské nebo marocké kuchyně. Můžete si zalovit v rybí restauraci či stylovém sushi baru. Pro ty, co věří síle pořádné flákoty, zde bude připraven steak bar, ostatní mohou vyznávat vegetariánskou filozofii ve stejnojmenné restauraci...

Co zde ještě můžete stihnout?
• Tak například vás nemine umění baristů (vaření kávy), netradiční show
• Přivonět si můžete k ethiopskému kávovému obřadu a rovnou navštívit kávové plantáže, formou výstavy fotografií...
• Nakoupit fair trade a bio produkty? Žádný problém, čekají na vás sladkosti, káva, čaje, potraviny, atd.
• Nechte se poučit o dobrém vínu s možností degustace
• A co takhle posed na salaši s cimbálovou muzikou
• Chráněné dílny Portus vám představí hermelíny s příběhem
• Chcete být opravdu fresh? Tak si dejte svůj oblíbený koktejl
• Oslaďte si den cukrovou vatou nebo třeba vaflí
• Barmanská show - míchání alko a nealko koktejlů
Doprava
Festival United Islands of Prague pro letošní ročník připravil ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. města Prahy snazší cestu, jak se na festival dopravit.
Můžete využít speciální zastávky tramvaje „FESTIVALOVÁ“, která bude zřízena na mostě Legií na levém břehu Vltavy.
Je možné využít také speciální autobusové linky, která bude v den festivalu dopravovat návštěvníky mezi zastávkami Festivalová, Arbesovo náměstí, Anděl, Smíchovské nádraží, Meetfactory, a zpět Smíchovské nádr., Anděl, Diezenhoferovy sady Jiráskovo nám., a zpět do zastávky Festivalová.

Díky snazší dopravě vám neunikne nic z bohatého festivalového programu. Našetřené kroky tak můžete využít k důkladnému seznámení s celým programem, který krom hudby nabízí celou řadu dalších aktivit, které vás nenechají v klidu.

Tagy

Staršie články

Včera - Recenze: Beyoncé pro sebe ukradla festival. J..  (aktualne.cz)  Videní:11
Včera - Pravda o zdravotnom stave Karla Gotta. Spevák..  (noviny.sk)  Videní:12
Včera - Jana Kirschner nahnevala divákov, na ich kome..  (hitky.sk)  Videní:16
Včera - Veľkolepý návrat Cuky a Luky? Omyl Polnišová ..  (hitky.sk)  Videní:12
Včera - "Pro mě je to peklo." Ariana Grande zažívá na..  (musicserver.cz)  Videní:10
Včera - Marduk so svojím víťazným ťažením naprieč Eur..  (rocker.sk)  Videní:11
Včera - Prasklo TO? ODHALENIE: Neuveríte, kto má byť ..  (slovakwoman.sk)  Videní:10
Včera - Čechomor bude na turné s Kumpanovými muzikant..  (ceskenoviny.cz)  Videní:11
Včera - Temné tajomstvo DJ Aviciiho. Dohnalo ho k sam..  (noviny.sk)  Videní:18
Včera - Hudobník Peter Bič si užíva sviatky s dcérkou..  (zoznam.sk)  Videní:17

Nové videá


Taylor Swift - Delicate

Lil Dicky - Freaky Friday feat. Chris B

Saad Lamjarred - Ghazali (EXCLUSIVE Musi

6IX9INE "Billy" (WSHH Exclusive - Offici

Migos - Walk It Talk It ft. Drake

Camila Cabello - Never Be the Same

Rich The Kid - Plug Walk

Post Malone - Psycho ft. Ty Dolla $ign

GOT7 "Look" M/V

Marshmello - FLY (Official Music Video)

Rae Sremmurd, Swae Lee, Slim Jxmmi - Pow

Marshmello & Anne-Marie - FRIENDS [Alter