REKLAMA

Michal Horáček - Kudykam – tiková zprávaKudykam vstupuje na album. Vychází 12. října.

Deska, na které triumfují dosud méně známí zpěváci a zkušení mistři je vlastně doplňují.

Vojtěchu Dykovi, Karlu Dobrému či Janu Sklenářovi sekundují Lucia Šoralová, Richard Krajčo i Karel Gott. Takové je album Kudykam, písňový výběr ze stejnojmenné hry Michala Horáčka s hudbou Petra Hapky, které si nejen v objevování nových tváří podrželo velkorysost předchozí Horáčkovy desky Ohrožený druh. A rozmachem ji možná přesáhlo. Vždyť album Kudykam nabízí třináct písní a jeden bonus, porci skladeb, kterou dvojice H + H na svých řadových deskách dosud nenabídla.

Do prodejen se album Kudykam dostane 12. října, krátce předtím, že se hra ve verších, postavená na písních Hapky a Horáčka, představí v premiéře ve Státní opeře Praha. Bude to jistě vítané. S naposlouchanými písněmi může člověk jít do divadla lépe připraven, neboť Kudykam si vyžádá zapojení všech jeho smyslů.

Než se dostal Kudykam na desky, musel se odvinout dlouhý příběh hledání hlasů pro jednotlivé písně. Některé z nich měly pět i více verzí. "Výraz je pro nás rozhodující," říkal Michal Horáček. "Hudba tady slouží zpěvákům."

Po ruce měl Ondřeje Brzobohatého, všestranného hudebníka, který svými aranžemi "šil" písním kabáty na míru jednotlivých hlasů. Například ke Karlu Gottovi, jež zpívá skladbu Tante cose da veder´ neboli Je tolik věcí k vidění, se hodil orchestr se smyčci. Hlas Vojtěcha Dyka byl v téže písní více obnažen a přihrával mu jen doprovodný klavír. Nakonec se obě verze jedinečné finálové skladby dostaly na album, ta Gottova je jako bonus.

Známá píseň V Penziónu Svět, jež vyšla na stejnojmenném albu před jedenadvaceti lety a která Horáčkovi posloužila jako inspirace pro příběh Kudykam, zní v podání Jana Maxiána z kapely Nightwork. Smích z vedlejšího pokoje, další trvalku H + H, zpívá herec Jan Sklenář a skladbu Rozeznávám, kterou posluchači znají s hlasem Richarda Müllera, skvěle přednesl valašský bard František Segrado.

Novinek je ovšem naprostá většina. Včetně vokální grotesky Ptákoviny, ve které excelují Ondřej Brzobohatý a Vojtěch Dyk s Janem Maxiánem a Ondřejem Rumlem. Posledně zmíněný, finalista televizní soutěže X-Factor, se nadto sám ujal sugestivní balady Havrani na sněhu.

Milostný duet s Janou Lotou Přišlo mi to vhod, který už znají posluchači z rádií nazpíval Richard Krajčo.

Zpěvačky jsou na desce tři. Přičemž Lucia Šoralová, která je známá na domácích muzikálových scénách, ukryla v písni Tolik běsů, tolik víl spoustu emocí. Křehký duet Můj bože, to je krásný den, pak nazpívala s Vojtěchem Dykem. Lenka Nová, vůdčí hlas kapely Laura a její tygři, přesvědčila o svém talentu v písni Svatí podél cest.

Ústřední postavou hry je Kudykam, bizarně vystrojený průvodce poutníka Martina po cestách Penziónem Svět. A Michal Horáček na desce uvádí všechny tři představitele, kteří se budou v této roli střídat. Excelentní Vojtěch Dyk, jinak také člen kapely Nightwork, dává písním rozměry napínavých příběhů. Herec a zpěvák Karel Dobrý přenese na posluchače pocity úzkosti i strachu ve skladbě Štvanice. Rytmicky propracovaná skladba Hladiny patří v jeho podání k perlám tohoto alba. Maďarský Slovák Csongor Kassai přesvědčí, že Člověk je rodem tanečník ve stejnojmenné skladbě, postavené jenom na jeho frázování.

Další zpěváci a zpěvačky tedy vstoupili do světa písní Petra Hapky a Michala Horáčka, jejichž autorská firma zaručuje nevšední zážitky. A to se ještě na albu neuvedli zdaleka všichni, kteří se objeví v představení Kudykam (https://www.kudykam.net">www.kudykam.net).

Kudykam na albu:
1. V Penziónu Svět - Jan Maxián
2. Hladiny - Karel Dobrý
3. Svatí podél cest - Lenka Nová
4. Rozeznávám - František Segrado
5. Štvanice - Karel Dobrý
6. Havrani na sněhu - Ondřej Ruml
7. Člověk je rodem tanečník - Csongor Kassai
8. Smích z vedlejšího pokoje - Jan Sklenář
9. Můj Bože, to je krásný den - Lucia Šoralová, Vojtěch Dyk
10. Ptákoviny - Ondřej Brzobohatý a Vojtěch Dyk, Jan Maxián, Ondřej Ruml
11. Tolik běsů, tolik víl - Lucia Šoralová
12. Přišlo mi to vhod - Jana Lota a Richard Krajčo
13. Tante cose da veder´- Vojtěch Dyk
14. Bonus - Tante cose da veder´- Karel Gott

Tagy

Staršie články

Včera - Nové album Madonny je prý duší vesmíru: Album..  (blesk.cz)  Videní:25
Včera - Nové desky 17/2019 - od Cage The Elephant pře..  (musicserver.cz)  Videní:8
Včera - Rammstein odtajnili obsah nového alba, odkryl..  (musicserver.cz)  Videní:26
Včera - Dominika Hašková - Jsem ráda, z jaké rodiny j..  (musicserver.cz)  Videní:4
Včera - Kali sa v šou 2 na 1 poriadne zapotil: Partne..  (cas.sk)  Videní:23
Včera - Meky Žbirka vyrukoval s novinkou: Vlastná šou..  (cas.sk)  Videní:30
Včera - Bílá na poslednú chvíľu zrušila účasť na akci..  (cas.sk)  Videní:23
Včera - Toto Cutugno: Ať přijde Karel Gott. Zazpíváme..  (novinky.cz)  Videní:6
Včera - Madonna vydá desku 14. června  (novinky.cz)  Videní:31
Včera - Kafka Band uvádí nový klip a vrací se na česk..  (novinky.cz)  Videní:9

Nové videá


Taylor Swift - Delicate

Lil Dicky - Freaky Friday feat. Chris B

Saad Lamjarred - Ghazali (EXCLUSIVE Musi

6IX9INE "Billy" (WSHH Exclusive - Offici

Migos - Walk It Talk It ft. Drake

Camila Cabello - Never Be the Same

Rich The Kid - Plug Walk

Post Malone - Psycho ft. Ty Dolla $ign

GOT7 "Look" M/V

Marshmello - FLY (Official Music Video)

Rae Sremmurd, Swae Lee, Slim Jxmmi - Pow

Marshmello & Anne-Marie - FRIENDS [Alter