Brit Awards si odnesli rappeři Tinie Tempah a Plan B

Karel Veselý
16. 2. 2011 7:24
Britský hudební průmysl má zachránit mladá krev
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Až přijdou děti, tak nastanou problémy, zazpívali na úvod úterního slavnostního ceremoniálu Brit Awards zreformovaní Take That. A refrén jejich nového singlu Kidz byl proroctvím, které se mělo v průběhu večera naplnit.

Stálice a veterány převálcovala na 31. ročníku výročních hudebních cen mladá britská krev: pro dvě ceny si došel rapper Tinie Tempah, britské album roku natočili s deskou Sigh No More londýnští folkaři Mumford & Sons. Náporu talentů dokázali vzdorovat právě jen Take That, kteří se stali skupinou roku a potvrdili masivní úspěch své aktuální desky Progress, které se před Vánoci prodaly dva miliony kusů.

Foto: Reuters

V mezinárodní kategorii dominovali kanadští rockeři Arcade Fire, již tu stejně jako na nedělních Grammy převzali i ocenění za nejlepší album. Sošku Brit Awards nově vytvořenou „matkou punkové módy" Vivienne Westwood si z londýnské O2 arény odvážejí za moře i Rihanna, Cee Lo Green a jako objev Justin Bieber.

Nová generace

Brit Awards uzavřely rok 2010, který nebyl pro britský hudební průmysl růžový - od klesajících prodejů a krachu prodejních řetězců až po nezájem o domácí muzikanty na světových trzích. Přesto porotci věří, že britským hudebním průmyslem má na začátku nové dekády zatřást nastupující generace muzikantů, kteří do žebříčků přichází z okrajových žánrových scén - ať se jedná o folkový revival (Mumford & Sons, Laura Marling) nebo undergroundový grime rap (Tinie Tempah, Plan B).

Ceremoniál Brits vzal letos do rukou šéf britské pobočky Universal Music David Joseph a sliboval bombastickou show, která si nezadá s americkými Grammy. Večer proto přesunul z tradičního komorního prostředí Earls Court do obří O2 Arény, kam Take That v úvodu napochodovali s desítkami policistů v helmách a se štíty.

Foto: Aktuálně.cz

Byl to impozantní nástup britských miláčků; jejich reunion s Robbie Williamsem prý ostatně zpaktoval právě Joseph. Zbytek večera ale potvrdil, že mezi nominovanými v domácích kategoriích chybějí muzikanti, kteří by dokázali na pódiu udělat podobnou show jako američtí kolegové.

Zpěvačka Adele si při Someone Like You vystačila s klavírem a hlasem, stejná sázka na střízlivost ale moc nevyšla Mumford & Sons. Čtyři harmonizující kluci s kytarou a bendžem a v buranských vestičkách jako kdyby vypadli z filmu Bratříčku, kde jsi (mínus otřesná, svítivě žlutá čepice) a se skladbou Timshel stěží přehlušili vesele konverzující hvězdy u stolů.

Historie si z večera Brit Awards 2011 nejspíše zapamatuje minimuzikál rappera a soulového zpěváka Plan B, který na pódiu v rychlosti přehrál příběh své konceptuální desky The Defamation of Strickland Banks. Před očima diváků zinscenoval zatčení, podjatý soud i vězeňskou vzpouru, nechyběli vojáci, policie ani pouliční bouře a všechno ukončil hořící muž, který přiběhl na pódium. Plan B už předtím přebral cenu pro nejlepšího britského mužského interpreta, a zakončil tak úspěšný loňský rok, kdy se z nedoceněného rappera stal jedním z nejprodávanějších britských muzikantů.

Lasery a playback

Dvě ze čtyřech nominací proměnil dvaadvacetiletý londýnský rapper Tinie Tempah, který těží z žebříčkové popularity crossoveru electra a hip hopu. Jeho vystoupení plné laserových efektů asi moc nepotěšilo epileptiky, navíc divoce pobíhajícího interpreta nestíhaly zabírat kamery. O ceně pro Pass Out v kategorii nejlepší britský singl rozhodli posluchači rádia Capital FM a lidé nakupující na britských iTunes, čímž posvětili další úspěšný příběh roku 2010.

Foto: Aktuálně.cz

Tempah dostal i cenu za průlom roku. Neplést si s ovšem volbou kritiky (Critic's Choice) pro objev, kterou už v předstihu získala dvaadvacetiletá zpěvačka Jessie J. Ocenění se lewtos shoduje s anketou BBC Sound of... hledající budoucí žebříčkové hvězdy. Když jsme u věku, nejlepší britská zpěvačka Laura Marling má 21 let a šéf Mumford & Sons - Marcus Mumford - je jen o tři roky starší.

Cena pro album roku za jejich folkové zpívánky Sigh No More je i nenápadným připomenutím, že Mumfordi jsou jediná britská kapela, která zaznamenala výraznější úspěch v zámoří - album v americkém žebříčku doputovalo na číslo šestnáct. O trofeji v této  hlavní kategorii letos poprvé hlasovali sami muzikanti, a vítězství Mumfordů coby "kapely v tom nejklasičtějším smyslu" proto není "od kolegů" tak překvapivé. Další dvě nominace (průlom a domáci skupina roku) už ale neproměnili.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Mimochodem, Mumford & Sons se chystají na turné s Arcade Fire, kteří v O2 Aréně zahráli Ready To Start stejně jako na konci Grammy zcela bez pódiových efektů. Při přebírání první ceny si rýpli do lidí, kteří se v neděli divili, kdo že to vyhrál v hlavní kategorii („My jsme Arcade Fire, najděte si to na Googlu"), ale pak dostáli pověsti hodných hochů (a dívek) a poděkovali Britům za kapely, které je inspirovaly, a podruhé i jisté charitativní organizaci v domovském Montrealu.

Foto: Aktuálně.cz

Mezinárodní kategorie ovšem trochu devalvoval fakt, že vítězové se dali odhalit z toho, kdo do O2 Arény ze Států přijel. Vypadá to, že kvůli nominacím by se hvězdy do Londýna dva dny po Grammy netáhly. Rihanna zazpívala dvě třetiny svého setu na playback (nebylo to tak vzrušující jako nedávno ve finále britského X-Factoru) a na úplný závěr si Cee Lo Green vystřihnul hit Fuck You/Forget You jako duet s domácí žlučovitou zpěvačkou Palomou Faith.

Seznam vítězů letošních Brit Awards má rozhodně nejnižší věkový průměr vůbec, což znamená hlavně to, že večer potvrdil masivní generační výměnu v britském popu. Nemusí to ale nutně znamenat, že muzikanti ověnčení soškami produkují revoluční hudbu. Rappeři (Tempah, Plan B) i folkaři (Marling, Mumfordi) zužitkovali hudební vlny na okraji, jejich hudba je ale přizpůsobená mediálnímu střednímu proudu, proti němuž se možná kdysi vymezovali jako alternativa.

Škoda, že s prázdnou odchází třikrát nominovaní the xx, kteří by přece jen lépe odráželi to, co se v hudbě mimo mainstream děje skutečně zajímavého a nového. Přes atak mladé krve zůstaly Brit Awards především večírkem hudebního průmyslu, který odměnil hlavně ty, kteří dobře prodávají.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Brit Awards - výsledky

Britské album: Mumford & Sons - Sigh No More
Britský singl: Tinie Tempah — Pass Out
Britský mužský sólový interpret: Plan B
Britská ženská sólová interpretka: Laura Marling
Britská skupina: Take That
Britský objev: Tinie Tempah
Nejlepší mezinárodní album: Arcade Fire - The Suburbs
Mezinárodní mužský interpret: Cee Lo Green
Mezinárodní ženská interpretka: Rihanna
Mezinárodní skupina: Arcade Fire
Mezinárodní objev: Justin Bieber

 

 

Právě se děje

Další zprávy