V hudobnej ankete Český slávik 2008 zvíťazila speváčka Lucie Bíla, spevák Karel Gott a skupina Kabát. Najpopulárnejšími zástupcami domácej hudobnej scény sa tak stali rovnakí interpreti ako vlani. Za objav roka zvolili fanúšikovia Marka Ztraceného.

14.12.2008 10:26
Lucie Bílá Foto:
Speváčka Lucie Bílá sa stala Českým slávikom už jedenástykrát.
debata

Bílá získala 67 437 hlasov a stala sa tak absolútnym víťazom tohtoročného vyhlásenia populárnej ankety. Vo svojej kategórii zvíťazila už jedenástykrát. Pri preberaní ceny v Štátnej opere Praha priznala, že nemá za sebou bezproblémový rok a požiadala svojich priaznivcov, aby jej zostali verní. „Pripomínam, že mám rada párne čísla,“ zažartovala.

Druhé miesto v kategórii speváčok obsadila Lucie Vondráčková, ktorá so 44 625 hlasmi skončila tretia v absolútnom hodnotení. Na treťom mieste sa v kategórii speváčok umiestnila Ewa Farna. Mladá speváčka, ktorá sa pred dvoma rokmi stala Objavom roka, neudržala pri vyhlásení svojho mena slzy.

„S každým ďalším slávikom je pre mňa väčší problém zostať aj naďalej skromný,“ poznamenal Gott, ktorý získal 64 481 hlasov a v kategórii spevákov nechal za sebou Petra Kolářa a Daniela Landu. Kolář si z večera odniesol ešte jednu cenu – jeho skladba Jednou nebe sa stala najobľúbenejšou pesničkou poslucháčov rádia Impuls. Landa si pre cenu neprišiel, dovolenkoval v Španielsku.

Kapele Kabát poslali fanúšikovia 41 444 hlasov a zaistili jej tak v poradí štvrté víťazstvo. Za ňou sa umiestnila formácia Chinaski, ktorej bubeník Pavel Grohman tento rok zomrel na následky autonehody. Kapela pri prevzatí ceny ďakovala predovšetkým hudobníkovi Davidovi Kollerovi, ktorý nahradil Grohmana za bicími na koncertnom turné. Tretie miesto obsadila v ankete skupina Divokej Bill.

Skokanmi rebríčka, ktorí v prvej dvadsiatke umiestnených vo svojej kategórii zaznamenali najväčší posun smerom nahor, sa stal Jarek Filgas, Gipsy.cz a Iveta Bartošová. Speváčka po vyhlásení nedokázala potlačiť dojatie. Z 18. miesta postúpila do finálovej šestky.

Novú kategóriu Slávici bez hraníc pre slovenských interpretov vyhrala skupina No Name. Chceme poďakovať, že nás Česká republika prijala s otvorenou náručou, vyhlásili členovia kapely, ktorí predstihli aj Elán a Horkýže Slíže.

Speváčky Lucie Bílá (vľavo) a Iveta Bartošová...
Slovenská kapela No Name zabodovala v kategórii...