Bobby Farrell - Zpěvák a tanečník Boney M, který ale mnohdy ani nezpíval

Vydáno 19.01.2019 | autor: Roman Jireš

Na selhání srdce zemřel 30. prosince 2010 ve věku 61 let během svého ruského turné Bobby Farrell. Rodák z antilského ostrova Aruba, který má zvláštní status v rámci Nizozemského království, byl známý především jako zpěvák a tanečník diskotékových Boney M. Ti v bývalém Československu patřili k nejoblíbenějším kapelám konce sedmdesátých a začátku osmdesátých let.

Bobby Farrell - Zpěvák a tanečník Boney M, který ale mnohdy ani nezpíval Bobby Farrell - Zpěvák a tanečník Boney M, který ale mnohdy ani nezpíval


Smrt si říká rock'n'roll (370.) - Bobby Farrell

Nepřehlédnutelný Farrell tvořící divoký kontrast k pohledným zpěvačkám Boney M náhle zemřel v hotelovém pokoji Ambassadoru v Petrohradu, ve stejném městě jako legendární Rasputin, o kterém skupina zpívala v jednom ze svých největších hitů. Dvouhodinový obřad se konal na začátku ledna 2011 v amsterdamském divadle Stadsschouwburg. Mimo jiné se s ním přišly rozloučit i kolegyně z kapely Liz Mitchell, Maizie Williams a Marcia Barret.  "Bez tebe, Bobby, už nebude žádné Boney M," řekla v emotivním projevu Liz Mitchell.

FOTOREPORT: Retro večírek v Praze: Boney M s sebou přivezli Rasputina a další hity

Bohatá biografie

Farrell měl po vystoupení v Petrohradu letět do Itálie, kde jej čekalo televizní vystoupení.  Před koncertem i po něm si údajně stěžoval na potíže s dýcháním. Podle zpěvákova manažera Johna Seina prodělal Farrell za posledních deset let před svou smrtí několik drobnějších i závažnějších nemocí.



Farrellova bohatá biografie hovoří o tom, že opustil ostrov Aruba v patnácti letech a živil se jako námořník. Později pracoval na diskotékách v Německu a Norsku. V roce 1974 si jej německý hudebník a skladatel Frank Farian vybral jako zpěváka do skupiny Boney M, která prorazila v roce 1976 s písněmi Daddy Cool nebo Sunny. Farrell se stal sólovým mužským zpěvákem, Farian však později přiznal, že Bobby většinu písní nenazpíval. Stejně tak na deskách nezní ani Maizie Williams. Oba ale prý zpívali za podpory sboristek aspoň při koncertech. Mužské party písní nazpíval sám Farian, což později potvrdila Liz Mitchell.

V roce 1982 Farrella nahradil Reggie Tsiboe. Koncem roku 1984 se vrátil, na posledním, již málo úspěšném albu Eye Dance z října 1985 vystupují Boney M. jako kvintet. Po rozpadu skupiny v roce 1986 pokračoval Farrell na sólové dráze. Při svých vystoupeních i nadále zpíval písně a používal nablýskané kostýmy a extravagantní taneční choreografie známé z dob Boney M. Jejich bizarnost připomněl tuzemskému publiku Oldřich Kaiser v populárním výstupu v pořadu Možná přijde i kouzelník.



Osobitý showman Farrell často vystupoval na privátních firemních oslavách a příležitostných koncertů po comebacku formace v roce 1989. V roce 2005 se představil jako tanečník ve videoklipu písně Turn on the Music od Rogera Sancheze. Jeho posledním vystoupením byla akce pořádaná jednou z firem patřící ruskému plynovému gigantu Gazprom. Několikrát se objevil i v České republice, například v roce 2009 v Karlových Varech, kdy Boney M přilákali tisíce fanoušků, přestože Farrell zůstal jediným z původní sestavy. "Energie v mé hudbě nemá žádné limity. Chci, aby se lidé bavili a cítili lásku, kterou vkládám do svých písní," uvedl na svých webových stránkách.

Vládci diskoték


Frank Farian založil eurodanceové Boney M. původně jako vlastní sólový projekt. Po komerčním úspěchu nahrávky Baby Do You Wanna Bump, vydané počátkem roku 1975, kde vícehlasnost dosáhl pomocí technických triků, se rozhodl pro založení vícečlenné skupiny.



Debutové album Take The Heat Off Me z června 1976 přineslo jejich první velký hit Daddy Cool. Následující Love for Sale z roku 1977 obsahuje známou píseň Ma Baker a kapela s ním ovládala evropské hitparády. Další dvě alba Nightflight to Venus a Oceans of Fantasy se umístila na špičce britského žebříčku. Vzešly z nich celosvětové diskotékové hity Brown Girl in the Ring nebo Painter Man, předělávka hitu z roku 1966 od skupiny The Creation. Skladbu Rivers of Babylon, která se stala jejich největším hitem v USA, u nás zpopularizoval svojí verzí nazvanou Babylon Karel Gott.



Boney M za svoji kariéru získali celkem 42 zlatých, 50 platinových a 50 stříbrných desek a prodali 150 milionů disků. V roce 1978 byli jednou z prvních západoevropských skupin, které mohly oficiálně vystoupit v Sovětském svazu. Na pozvání tehdejšího sovětského vůdce Leonida Brežněva vystoupili přímo na Rudém náměstí, přestože jejich velký hit Rasputin se kvůli textu nedočkal v bývalém Sovětském svazu vydání. Později vystupovali jednotliví členové skupiny i Frank Farian sám s použitím jména Boney M, což vyvolalo několik právních sporů.

text: Roman Jireš

Témata: Bobby Farrell, Boney M, disco

zavřít