LIVE: Diktátoři, principálové i chovanci psychiatrické léčebny. Avatar v Praze rozjel svou freak show

Vydáno 14.03.2024 | autor: Andrea Hupková

Švédská kapela Avatar letos opět poctila Česko svou návštěvou, tentokrát ovšem místo Brna zvolila Prahu. V komorním prostoru SaSaZu předvedli členové představení, kterému nechyběl humor, napětí a hlavně svádění. 

LIVE: Diktátoři, principálové i chovanci psychiatrické léčebny. Avatar v Praze rozjel svou freak show LIVE: Diktátoři, principálové i chovanci psychiatrické léčebny. Avatar v Praze rozjel svou freak show

Avatar
Praha, SaSaZu
13. 3. 2024

Avatar se na scéně pohybuje už od roku 2001. Kapela ze Švédska je známá svými divokými vystoupeními, a tak není divu, že se její fanouškovská základna neustále rozrůstá. Znát to bylo také na pražské zastávce, kdy příznivci této deathmetalové bandy zaplnili celé parkoviště před SaSaZu.

Za předskokany si Avatar vybral americké Aether Realm. Ti se mimo jiné rádi inspirují skandinávskou mytologií a snad i proto si navzájem porozuměli. Aether Realm se nenechali zastrašit tím, že jsou jedinými hosty. Už od začátku hodně komunikovali s publikem, které je rádo podpořilo. Nedostatky na zvuku tak dohnal přátelský přístup a zábavná prezentace. Celkově po nich v klubu panovala skvělá energie. Publikum bylo na hlavní hvězdy připraveno víc než dokonale.

Avatar přivezl do Prahy svůj metalový cirkus, zpěvák vyráběl zvířátka z balónků

Avatar se fanouškům odměnil tím, že bez zbytečných okolků a na čas začal po efektním nástupu hrát pecku Dance Devil Dance. Následovalo The Eagle Has Landed, při kterém frontman Johannes Eckerström sršel tou správnou maniakální energií. Až budou dělat další verzi Jokera, měli by obsadit právě něj. Jeho výkon se dá popsat jedině jako průsek mezi principálem cirkusu, diktátorem a chovancem psychiatrické léčebny. Avataři vědí, na koho přesně tímto mixem míří – hned v úvodu se přihlásili ke všem „freaks and weirdos“.

Kapela je úžasně versatilní. Zazněly rychlé pecky, stejně jako truchlivé balady. Z velké části za to může Eckerström, který je (nejen při zpěvu) schopen všeho, od operních výšek po několikaminutový hrdelní řev. K tomu si navíc podmaňoval nejen pódium, ale i diváky. Oplzlý humor možná nemusí působit na všechny, v sále však nebyl snad nikdo, kdo by se při jeho svůdném napínáním kšandů nezasmál. Zbytek kapely mu nezůstával nic dlužný, především velmi expresivní bubeník John Alfredsson. Úžasná byla také kytarová sekce. Několikaminutové sólo, ke konci přecházející v duet, krásně zakončilo první hodinu výstupu.

Pak přišla ta druhá. Přestávky, během kterých kladla kapela důraz spíše na show a výstup než hudbu, se prodloužily, a díky tomu se poslední dvě písničky protáhly na bezmála půlhodiny. Z kapely šla cítit jistá únava. Sledovat ji bylo sice stále zajímavé, dokonce přišla povinná balada Tower, při které mohli všichni vytáhnout mobil a zapnout svítilnu, přesto by možná příště bylo lepší koncert trochu zkrátit.

Ani tak nemůžu říct, že bych se nudila. Díky nepředvídatelnosti kapely byla každá skladba napínavá, například během Puppet Show si Eckerström odběhl na balkón poskládat z balónku psa. Věnoval ho fanouškovi a ještě k tomu zahrál na trombon. Nerozdával však pouze zvířátka z balónků. V upřímnějších okamžicích sršel pozitivitou a vděkem. Že se diváci cítili podobně se nejsilněji projevilo na faktu, že děkovačku přerušil výkřik „Thank you too!“ Podle jásotu s původkyní věty všichni souhlasili.

Text: Andrea Hupková, foto: Jana Braunová
Témata: Avatar, Aether Realm, Johannes Eckerström, The Great Metal Circus, SaSaZu, metal

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít