REKLAMA

Beltine 2011 – zážitkový festival keltské historie, romantiky a současnosti


30. dubna až 1. května 2011 Jaroměřice nad Rokytnou
Magická „čarodějnická“ noc z 30. dubna na 1. května je Kelty uctívána od pradávna. A i do dnešních dnů mnoho následovníků. Největší oslavou je tradiční Svátek keltské kultury Beltine 2011. Letos se uskuteční již 17. ročník a tentokrát zavítá na jeden z nejkrásnějších barokních zámků v Jaroměřicích nad Rokytnou.
Jde o výjimečný zážitkový festival, kde kromě nepřetržitých hudebních vystoupení a tance, je možné si v keltské vesnici vyzkoušet devět pradávných řemesel, vyrobit si vlastní suvenýr, utkat se ve hrách našich předků nebo skolit vlastnoručně oštěpem či šípem kance. Letos budou na Beltine poprvé přítomni i kameníci, kteří budou ručně otesávat kameny, vyrábět kamenné mísy ze žuly s keltskými motivy či tvořit reliéfy do opuky. Každý návštěvník si může vyrobit z kamene jednoduchý přívěsek, vyrýt do něj svůj symbol, a nechat si jej provrtat vrtačkou s kamenným setrvačníkem, kterou podle literatury používali již Keltové.
Nebude chybět ani tradiční přednáška známého archeologa Dr. Jiřího Waldhausera. Tentokrát na téma: „Byli otroci Keltů kdysi u Jaroměřic nad Rokytnou?“ Dr. Waldhauser představí jeden z nejméně probádaných problémů – osud staršího (halštatského) obyvatelstva během keltské okupace hlavně jihozápadní Moravy.Tuto svéráznou (a početnou) skupinu památek archeologové nazvali (shodou okolnosti podle místa konání Beltine 2011) jaroměřický typ. Po příchodu Keltů v 5. století př.n.l.mělo starší obyvatelstvo přežívat pod jejich ujařmením až do 3. století př.n.l. Autor přednášky zprezentuje terénní obrázky jaroměřických (i okolních) lokalit a početnou hmotnou kulturu z nich. Narazí na problém otroků, o nichž u Keltů mluví nejenom písemné prameny např. Caesarovy Zápisky o válce galské (otroky se stávali ti Keltové, kteří nezvládli platit daně), ale i archeologické nálezy např. okovů pro zajatce.
A při svátku Beltine nebude chybět samozřejmě hudba, která je jeho nejdůležitější součástí.
Po loňském vystoupení divoké italské folk-metalové skupiny Folkstone se letos na návštěvníci mohou těšit na další z nových hudebních stylů keltské hudby a to na folk-punk maďarské skupiny Firkin. Postupně se představí také hvězdy domácí keltské hudební scény – skupiny Asonance, Bran, Dick O´ Brass s bretaňským zpěvákem F.Jacqem, Happy To Meet, Jauvaus. O noční Fest Noz se postarají skupiny Naostro, Vintage Vine a M3.
Program Svátku keltské kultury Beltine probíhá nepřetržitě od 20. hodiny do prvomájového poledne. Návštěvníci mohou využít i zázemí stanového městečka.
Svátek Beltine pořádá sdružení Bratrstvo Keltů pod záštitou člena rady Kraje Vysočina Ing. Tomáše Škaryda, starosty města Jaroměřice nad Rokytnou Ing. Jaroslava Soukupa , MBA, ve spolupráci se správou státního zámku Jaroměřice nad Rokytnou - kastelánem Ing. Radimem Petrem a firmami Plzeňský Prazdroj a.s., Helma s.r.o., Glazura s.r.o. Johnny Servis s.r.o.
Mediální partnerství: MF DNES a Country Radio
Kompletní program naleznete na https://www.Beltine.cz.">www.Beltine.cz.
http://www.facebook.com/#!/pages/Beltine/100601633576
Předprodej vstupenek probíhá nejlépe přes formulář sdružení Bratrstva Keltů http://beltine.cz/vstupenky2011.php nebo v předprodejní síti Ticketstream
http://web.ticketstream.cz/czts/site.frame.jsp?thread= a v Brn? ve Vobch?dku Kudrny, kter? zaji??uje i dopravu a servis. HYPERLINK "http://www.kudrna.cz/publik_syst/ctihtmlpage.php?what=43" http://www.kudrna.cz/publik_syst/ctihtmlpage.php?what=43
VSTUPNÉ NA FESTIVAL BELTINE:
předprodej á 350 Kč.
Slevy: členové Bratrstva Keltů - 300 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti 6-15 let) 880 Kč
děti 6 -15 let - 180 Kč (do šesti let zdarma)
psi a ostatní domácí zvířena ZDARMA
Členské slevy nelze z technických důvodů uplatnit v kamenných předprodejích, jen v našem formuláři. Ostatní slevy je možno uplatňovat i v kamenných předprodejích.
NA MÍSTĚ Á 390 KČ.
RODINNÉ VSTUPNÉ (2 DOSPĚLÍ A 2 DĚTI 6-15 LET) 950 KČ
DĚTI 6-15 LET - 180 KČ (DO ŠESTI LET ZDARMA)
PSI A OSTATNÍ DOMÁCÍ ZVÍŘENA ZDARMA
SLEVY:
ČLENOVÉ BRATRSTVA KELTŮ - 300 KČ
ČLENOVÉ KLUBU PŘÁTEL SKOTSKA 350 KČ
PSI A OSTATNÍ DOMÁCÍ ZVÍŘENA ZDARMA
O zámku Jaroměřice nad Rokytnou
Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám 1. pol. 18. stol. u nás i v Evropě. Řadí se mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny.
Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života, který zde organizoval Jan Adam Questenberk. Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Kapelníkem zámecké kapely byl také český hudební skladatel František Václav Míča, který je autorem vůbec první české opery O založení města Jaroměřic. V dnešní době je zámek dějištěm festivalu Petera Dvorského a ... v roce 2011 i keltského svátku BELTINE.
ČLÁNKY - O FESTIVALU BELTINE, PROČ BELTINE?, PROČ KELTOVÉ?. INFORMACE O OBČANSKÉM SDRUŽENÍ BRATRSTVO KELTŮ FOTOGRAFIE V TISKOVÉ KVALITĚ A OBRÁZKY K FESTIVALU - TO VŠE JE KE STAŽENÍ ZDE: HTTP://WWW.BELTINE.CZ/DOWNLOAD.PHP

Tagy

Staršie články

11.12. - Andy C otevře v únoru DnB sezónu v Roxy  (musicserver.cz)  Videní:15
11.12. - LP představí v květnu na dvou koncertech v Pr..  (musicserver.cz)  Videní:0
11.12. - Paparazzi FOTO Bieberovej manželky: Preboha, ..  (bleskovky.sk)  Videní:71
11.12. - Skupina Oceán vydáva nový album Femme fatale..  (zoznam.sk)  Videní:29
11.12. - TOP 7 videoklipů týdne: Wohnout třou Bídu s n..  (ireport.cz)  Videní:13
11.12. - Kráľom slovenského Youtube je Kali, rap ovlád..  (zoznam.sk)  Videní:24
11.12. - Song, ktorý okamžite roztancuje: Dominika Mir..  (expres.sk)  Videní:15
11.12. - Novinka Grip od spojenia Seeb a Bastille je h..  (expres.sk)  Videní:24
11.12. - Mydy Rabycad chystají album a show v pražském..  (rockandpop.cz)  Videní:0
11.12. - Karel Gott a Leoš Mareš natočili novou verzi ..  (musicserver.cz)  Videní:22

Nové videá


Taylor Swift - Delicate

Lil Dicky - Freaky Friday feat. Chris B

Saad Lamjarred - Ghazali (EXCLUSIVE Musi

6IX9INE "Billy" (WSHH Exclusive - Offici

Migos - Walk It Talk It ft. Drake

Camila Cabello - Never Be the Same

Rich The Kid - Plug Walk

Post Malone - Psycho ft. Ty Dolla $ign

GOT7 "Look" M/V

Marshmello - FLY (Official Music Video)

Rae Sremmurd, Swae Lee, Slim Jxmmi - Pow

Marshmello & Anne-Marie - FRIENDS [Alter