REKLAMA

P. Simon - Životopis

Paul Simon
(1941)

Jeden z nejvýznamějších tvůrců americké populární hudby, jeden z tzv. "zpívajících básníků". V šedesátých letech vytvořil spolu s kamarádem a vlastníkem sametového kontratenoru Artem Garfunkelem proslulé duo. Oba pocházeli ze stejné čtvrti, Queensu v New Yorku a seznámili se během školního představení Alenky v Říši divů. Artův andělský hlas okouzlil mladého Simona, který se zaroužil stát také zpěvákem. Zároveň jej zajímala literatura a poezie a tak začali společně s "Artiem" snít o slávě a také realizovat první hudební pokusy. Zejména na ně měly vliv doo-wopové skupiny, jejichž styl zpočátku hodně napodobovali.
Jejich prvním, ještě lokálním hitem byl "Hey, Schoolgirl", který natočili jako duo s názvem Tom a Jerry. Autorem textu i hudby byl Paul, v němž se projevil vzácný talent k vytváření veršů, které měly vnitřní rytmus a melodiku, ideální pro zhudebnění. Jejich cesty se pak nakrátko rozešli, ale ani jedinému se nepodařilo prosadit sólově, takže kolem roku 63 začali definitivně vystupovat pouze jako duo Simon & Garfunkel.
Jejich první, folkové album Wednesday Morning, 3 A.m. (1964) nebylo příliš úspěšné, ale následující The Sounds of Silence (obsahovalo také folkrockové verze někt. starších písní) (1966) již znamenala ohromující úspěch a následující alba až po Bridge Over Troubled Water stále stoupala jak z hlediska umělecké vyzrálosti, tak popularity. V čem spočíval úspěch této zvláštní dvojice? Od tehdejších rockových hvězd se odlišovali nejen uhlazeným zevnějškem, ale především tichým, introvertním projevem zaměřeným na velmi půobivé texty (nejprv s prostým průvodem kytary, postupně se stále rafinovanější zvukovou kulisou). Dokázali tak oslovit nejširší publikum a některé z jejich písní (které ovšem psal a skládal pouze Simon), zejména Sounds of Silence a Bridge Over Troubled Water se staly hymnami generace.
Po rozchodu na vrcholu jejich kariéry (1970) původně folkový písničkář Simon experimentoval s různými styly (přes rock, folk-rock, country, blues, jazz, reggae, latin, jihoamerickou a africkou hudbu, gospel, calypso až téměř k popu). Někdy byl kritizován, zejména příznivci své ranné tvorby, což mu nebránilo, aby šel dál vlastní cestou. Nejprve vydal stylově rozmanité album Paul Simon (1972), pak se přiklonil ke stylu Rhythm&Blues a Gospelu, které adpatoval svým nezaměnitelným způsobem, stejně jako latinskoamerické rytmy. Na počátku 80. let do svého stylu zakomponoval poprockové prvky i minimalismus, ale deska Hearts and Bones (1982) patřila k jeho největším neúspěchům, nejen po komerční stránce.
Jeho album Graceland (1986) je považováno za jedno z nejpřevratnějších všech dob, když se mu podařilo spojit prvky americké a africké hudby v době, kdy pojem world music byl ještě neznámý. Inspirací mu bylo setkání s jihoafrickou skupinou LadySmith Black Mambazzo. Na toto album navazuje pro změnu jihoamericky laděné Rhythm of The Saints (1991), ve kterém autor opět obohatil svoji rytmickou složku (na níž se podílela i dlouholetá spolupráce s velmistrem bicích Stevem Gaddem).
Vždy si dokázal zachovat jedinečnost nejen v celkovém zpracování skladby (vždy dohlíží nad celým aranžmá), ale především v samotné podstatě své tvorby; v básnickém textu.
Ve svých básních se zabývá především vztahy v soudobé společnosti, typická je prostota, aforistická přesnost, téma samoty a vždy stopy melancholie; v pozdějších letech se přidává i smysl pro humor, jistá nostalgie, občas i surrealistické experimenty. Rozhodně mu nechybí originalita a nejdůležitější je, že své texty vždy dokonale sladí s hudebním doprovodem.
Jeho příslovečný perfekcionismus mu nedovolí vystupovat, nebo nahrávat, pokud nemá hlas v pořádku, nebo dokud jeho kapela není dokonale sehraná. Ostatně, že mu na dokonalosti opravdu záleží, dokazuje, že za posledních dvacet let vydal pouze tři nová alba (naposledy You're The One, 2000).
Po rozchodu s Garfunkelem vystupoval s mnoha hudebníky a skupinami, jako Wonderem, Dylanem, Harrisonem, Springsteenem, Nelsonem, Hanckockem, McCartneyem, Gaddem, Weckelem, Moreirtou, Breckerem, Carterem, Levinem, Teem, Dixxie Hummingbirds, Ladysmith Black Mambazo apod. V roce 1997 napsal spolu s držitelem Nobelovy ceny, básníkem Dereckem Walcottem muzikál Capeman, jehož uvedení na Broadwayi patřilo k jeho největším neúspěchům, nejen kvůli inscenačním potížím, ale především pro kontroverzní téma, založeném na skutečných událostech.
Za svou kariéru dokázal získat 16 cen GRAMMY (a dvě za celoživotní dílo, jednu s Garfunkelem a jednu sám), přitom 34krát byl nominován. Tři z jeho alb (Bridge Over Troubled Water, Still Crazy After All This Years, Graceland), navíc zvítězila v hlavní kategorii Album roku, což zatím nikdo nepřekonal. Stejně tak impresivní je necelý milion (!) lidí, kteří se přišli podívat na jeho koncert v Central Parku v srpnu roku 1991. Za necelých 60 milionů prodaných disků získal 10 multiplatinových, 4 platinové, a 5 zlatých desek.
V jeho životě hrály nemalou úlohu vztahy se ženami, včetně několika bolestivých rozchodů. Tyto skutečnosti reflektuje i jeho tvorba, od inspirativní známosti z Anglie (Kathy), přes rozvedená manželství (Peggy, Carrie Fischer), až po jeho třetí a současnou ženu, zpěvačku Eddie McBrickell, se kterou žije od roku 1992. Má čtyři děti.
V sezóne 2003/04 uskutečnil společné turné s Artem po dvaceti letech (respektive po dvaatřiceti, vzhledem k rozsahu), zakončené volným koncertem před římským Colosseem před asi 600.000 diváky. Nyní pracuje na novém albu, které by mohlo být jeho poslední, i když nestárnoucí "songwriter" na svých čtyřiašedesát rozhodně nevypadá.

Tagy

Staršie články

Včera - Original Vintage Orchestra slaví dva roky exi..  (musicserver.cz)  Videní:0
Včera - Natalie imbruglia tvoří nový materiál s Alber..  (musicserver.cz)  Videní:1
Včera - Hudobníčka ukázala fotografom gaťky, Beckhamo..  (bleskovky.sk)  Videní:0
21.02. - Peter Tork, člen americkej poprockovej skupin..  (cas.sk)  Videní:3
21.02. - Ich najväčší hit pozná úplne každý: Zomrel čl..  (cas.sk)  Videní:0
21.02. - Bring Me The Horizon kvůli nemocným hlasivkám..  (musicserver.cz)  Videní:27
21.02. - Ariana Grande se dorovnala The Beatles - obsa..  (musicserver.cz)  Videní:37
21.02. - Královna je mrtvá, ať žije královna. Queen se..  (musicserver.cz)  Videní:46
21.02. - Novému rozšíření soupisky festivalu Brutal As..  (musicserver.cz)  Videní:44
21.02. - Arcade Fire plánují na letošek nový singl  (musicserver.cz)  Videní:37

Nové videá


Taylor Swift - Delicate

Lil Dicky - Freaky Friday feat. Chris B

Saad Lamjarred - Ghazali (EXCLUSIVE Musi

6IX9INE "Billy" (WSHH Exclusive - Offici

Migos - Walk It Talk It ft. Drake

Camila Cabello - Never Be the Same

Rich The Kid - Plug Walk

Post Malone - Psycho ft. Ty Dolla $ign

GOT7 "Look" M/V

Marshmello - FLY (Official Music Video)

Rae Sremmurd, Swae Lee, Slim Jxmmi - Pow

Marshmello & Anne-Marie - FRIENDS [Alter