Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Slováci vyhrali nad Čechmi 3:2

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v stretnutí kvalifikačnej F-skupiny na majstrovstvách sveta na moskovskom predmestí Mytišči nad Českom 3:2. Slováci urobili dôležitý krok k postupu do štvrťfinále, do ktorého sa neprebojujú už len čisto teoreticky.

05.05.2007 20:28
Kapuš, Demitra Foto: ,
Slovák Richard Kapuš (vľavo) sa teší s Pavlom Demitrom z druhého gólu v českej bránke.
debata

Zverenci Júliusa Šuplera majú v F-skupine na svojom konte 6 bodov, rovnako ako Česi. Najbližší duel odohrajú Slováci v Moskve už v nedeľu 6. mája o 14.15 h SELČ s Bieloruskom, ktoré ešte má teoretickú nádej na štvrťfinále.

Česi išli do vedenia v prvej dvadsaťminútovke po presilovkovom góle Plekanca. Slováci v druhej tretine zlepšili výkon a skúsení centri Demitra a Kapuš otočili skóre. V záverečnej časti hry upokojil slovenský tím ešte viac v 54. min Gáborík, ale už po 45 sekundách hry Klesla znížil na 2:3. V hektickom závere, keď hrali českí hokejisti bez brankára, Slovensko už svoj minimálny náskok udržalo.

Osemfinálová F-skupina:
Česko – Slovensko 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

• Góly: 9. Plekanec (Marek, M. Barinka), 55. Klesla (Olesz, Plekanec) – 23. Demitra (Gáborík, Marián Hossa), 31. Kapuš (Šatan, Podhradský), 54. Gáborík (Šatan)

Vylúčení: 1:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia 0:0, rozhodovali: Vinnerborg – Karlberg (obaja Švéd.), Oskirko (Rus.), 3400 divákov

• Česko: Čechmánek – Židlický, Čáslava, Z. Michálek, M. Barinka, Platil, Hamr, Klesla – P. Sýkora, Výborný, J. Hlinka – Tenkrát, Plekanec, Olesz – Irgl, Čajánek, Hubáček – Bednář, Marek, Rolinek
  • Slovensko: Križan – Chára, Podhradský, Starosta, Štrbák, Jurčina, Stehlík, Harant – Šatan, Kapuš, Uram – Radivojevič, Kukumberg, Somík – Marián Hossa, Demitra, Gáborík – Melichárek, Podkonický, Surový

Oba tímy začali dôležitý duel zakríknuto s dôrazom na pozornú obranu. Slováci vážnejšie neohrozili Čechmánka ani v prvej presilovej hre, zaujala až prihrávka Gáboríka pred bránku na Hossu v 6. min. Naopak zverenci trénera Aloisa Hadamczika využili svoju prvú početnú výhodu už po 26 sekundách, keď Plekanec spomedzi kruhov prekonal Križana, ktorému dobre bránil vo výhľade Olesz. O slabšej hre slovenského tímu svedčili iba štyri strelecké pokusy za dvadsať minút.

V druhej tretine sa obraz hry vďaka šťastnému gólu Demitru z 23. min zmenil. Center zámorskej formácie nahodil po prihrávke Gáboríka spoza bránky puk na Čechmánka, a ten si ho ľavým betónom zrazil za seba – 1:1. Česi znervózneli a začali kopiť chyby. V 26. min skúšal podobným štýlom ako Demitra nahodiť puk Kukumberg, ale gólman českého družstva bol tentoraz pozorný. V polovici druhej časti hry Slováci súpera zavreli v útočnom pásme. Najprv si veľký tlak – ale bez úspešného zakončenia – vytvoril Demitrov útok. Následne strieľal z výbornej pozície Podkonický a všetko uzavrel pri signalizovanom vylúčení po akcii Podhradského presnou bekhendovou strelou Kapuš – 2:1. Zverenci kormidelníka Júliusa Šuplera boli naďalej aktívnejší, v 35. min preveril Čechmánka aktívny Demitra a po ňom od modrej Podhradský.

V 39. min skúšali šťastie Gáborík s Hossom a po 29 sekundách tretej dvadsaťminútovky zazvonila po aktivite Kapušovho útoku žŕdka. V 46. min podržal pri šanci Irgla Slovákov Križan, na opačnej strane za štyri minúty trafil pravú žŕdku Surový a z protiútoku mieril iba do Križana z dobrej pozície Bednář. V 54. min rozjasal fanúšikov spod Tatier po prihrávke Šatana nádherným gólom Gáborík, ale už po 45 sekundách bol rozdiel opäť iba jednogólový.

Po strele Plekanca dvakrát dorážal Olesz, k odrazenému puku sa dostal voľný obranca Klesla a nezaváhal – 2:3. Česi odvolali 45 sekúnd pred koncom brankára, no do gólovej pozície sa už nedostali. Naopak „Demitrovci“ mohli zvýšiť na 4:2, no Gáborík ešte kolegiálne hľadal Hossu, ktorý neuspel.