zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 41. týden

Z dokumentu Český kalendář

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kam zmizel ten starý song Luděk Nekuda
Hrej mi, Milá slečno, Můj pes suverén aneb setkání Milana Lasici s televizními písničkami a jejich tvůrcem. Vzpomínají syn Ondřej, M. Zapletal a J. Vančura (2005). Režie R. Tesáček
Luděk Nekuda se narodil 10. října 1942 v Ostravě, po maturitě na gymnáziu studoval pedagogickou fakultu, absolvoval v roce 1964. Během studií založil společně s Pavlem Veselým Divadélko pod okapem, kde účinkoval jako herec, zpěvák a trumpetista. V té době začal také psát texty na převzaté melodie, později si hudbu k písničkám často sám komponoval. Krátce byl učitelem, ale brzy se dal na uměleckou profesionální dráhu. Od roku 1965 nahrával v ostravském studiu Československého rozhlasu, objevil se i v televizi. V roce 1969 přišel do Prahy, kde se stal členem divadla Semafor. Později byl také redaktorem v Československém rozhlasu, byl konferenciérem skupiny Plavci a psal scénáře k televizním pořadům. Od roku 1980 byl dramaturgem redakce zábavných programů a měl svůj pravidelný pořad nazvaný Sešlost. Zemřel 10. března 1988.
Milan Lasica si tentokrát povídá o soukromí i tvorbě s jeho synem a o Nekudově profesionální dráze pak s Nekudovým kolegou, přítelem a prvním manažerem Milošem Zapletalem. O muzikantském nadání svědčí ukázka ze skladby Swingové tajemství a následuje řada ukázek z Nekudovy spolupráce se skupinou Plavci /Rangers/. Na tuto éru přijde krátce vzpomenout člen tehdejších Plavců Jan Vančura.
Vysílání: 07.10., 23.30 hod., ČT art

Český kalendář
Dokumentární film o vzniku hudebního projektu textaře, básníka a producenta Michala Horáčka
Dokumentární film o vzniku hudebního projektu. Autorem villonských balad, které vyšly knižně a jsou uváděny také v divadelní podobě, je básník, textař a producent Michal Horáček. Každá z nich souvisí s některým měsícem v roce. Producent k jejich zhudebnění vyzval profesionální i amatérské muzikanty a několik hudebních ztvárnění vybral a nahrál v podání Báry Basikové, Vojtěcha Dyka, Szidi Tobias, Františka Segrada, Lucie Šoralové, Lenky Dusilové a dalších zpěváků.
Vysílání: 08.10., 22.00 hod., ČT art

Kombo: Kieslowski na Colours of Ostrava
Hudební pořad, který mapuje koncerty současných českých kapel a nahlíží i do muzikantského zákulisí. Vrcholní představitelé tuzemského urban folku Kieslowski na Colours of Ostrava, největším hudebním festivalu u nás. Provázejí Johana Matoušková a Pavel Kučera. Účinkují: M. Kieslowski, D. Pomahač, Z. Holušová, Bonus a další. Kamera Z. Kunc. Režie Š. Šafránek (Premiéra)
V dalším vydání hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí muzikantů a prostředí, v němž se jejich vystoupení koná, vás vezmeme do Dolní oblasti Vítkovice na Colours of Ostrava, největší hudební festival u nás. Právě zde, na Radegast Czech stage, odehráli svůj koncert Kieslowski, výjimečná dvojice na české hudební scéně, která se vypracovala z klasického folkového písničkářství až k vrcholným představitelům tuzemského urban folku. Loni vydala Marie Kieslowski a David Pomahač třetí album nazvané Mezi lopatky, které produkoval Jan P. Muchow a byli s ním nominováni mimo jiné i na cenu Apollo. Společně s moderátory Johanou Matouškovou a Pavlem Kučerou zjistíme, jak fungují písně o lásce, stárnutí a loučení, stejně jako strhující dynamika, originální aranže, citlivé beaty, silné texty a výborný zvuk, v industriálním prostředí na velké open air scéně. Současně nás Kieslowski také provedou ostravskými Colours a spolu s nimi nahlédneme, jak takový festival vzniká a jaká je jeho historie.
Vysílání: 07.10., 21.45 hod., ČT art; Opakování: 09.10., ČT art., 12.10., ČT art

Pop-rockové pódium Sade – Bring Me Home
Oblíbená Sade Adu okouzluje melancholií. Stačil jeden koncert v Praze a koncertní dvd Sade se stalo v ČR nejprodávanějším titulem (Premiéra)
Mimo šanson není moc interpretek, jež dokáží uhranout melancholií. Britské zpěvačce Sade Adu je tento způsob prezentace přirozený. Není to žádné krasosmutnění, ale uvěřitelný stesk, uvěřitelné texty. O lásce, touhách, ale i prohrách a rezignaci.
Její diskografie není obsáhlá. Za jedenatřicet let přichystala tato britská skladatelka pouhých šest alb. Dokonce poslední Soldier of Love vydala po desetileté „mateřské dovolené“. Dlouhá pauza nebyla znát. V Soldier of Love dokonale navázala na své předchozí desky. Směs soulu, popu, rhythm and blues a zase texty jdoucí z hloubi zadumané duše. Písně tvořila s "rodinnými přáteli", jak sama říká své doprovodné kapele Sade. S muzikanty Stuartem Matthewmanem, Andrew Halem a Paulem S. Denmanem spolupracovala už na debutovém opusu Diamond Life (1984). Ve stejném složení je uvidíte i na podiu z ontarijské koncertní haly, kde byl záznam 4. září 2011 pořízen. Koncert je po všech stránkách výjimečný. Nejen kvůli hitům Smooth Operator, No Ordinary Love, Jezebel nebo The Sweetest Taboo, ale především pro atmosféru. Dlouholetí spoluhráči ji přetvářejí jako lusknutím prstu a Sade Adu moc dobře ví, že nemusí tlačit na pilu. Její kultivované písně mají sílu uvnitř.
Vysílání: 11.10., 20.20 hod., ČT art; Opakování: 17.10., ČT art

28.9.2015 01:09:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek



Časopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Michal Ajvaz nová próza Pasáže

Přebal knihy Pasáže

Kniha Pasáže jsou devátou prózou Michala Ajvaze. A zároveň jako by to nebyl devátý titul, ale stále tatáž, nek celý článek

další články...